wtorek, 2 kwietnia 2024 05:01

Nazywali go „brudasem”, „śmieciem” i „ świnią”. Mieszkanki Andrychowa postanowiły działać

Autor Mirosław Haładyj
Nazywali go „brudasem”, „śmieciem” i „ świnią”. Mieszkanki Andrychowa postanowiły działać

– Do naszego stowarzyszenia zgłosiła się mama pewnego chłopca, który przeszedł przez falę hejtu w jednej z naszych szkół podstawowych. Był to hejt w szkole oraz w internecie. Chłopiec był poniżany, wyzywany oraz odrzucany przez grupę kolegów ze swojej klasy. Nazywany „brudasem”, „śmieciem” czy „ świnią” codziennie rano, przed pójściem do szkoły, zmagał się z bólem brzucha i głowy, bo wiedział co go czeka – wspomina w rozmowie z portalem Głos24 Joanna Babińska, prezes Stowarzyszenia Forma, jedna z inicjatorek akcji “Andrychów czuje! Nie hejtuje!”.

W dzisiejszym świecie zjawisko hejtu (ang. hate) nie ogranicza się jedynie do przestrzeni wirtualnej. Choć internetowa anonimowość może sprzyjać jego szerzeniu się, hejt istnieje również w świecie rzeczywistym, znajdując swoje odbicie w różnych obszarach życia społecznego. To nie tylko problem platform społecznościowych czy komentarzy pod artykułami, ale także wyraz nienawiści i agresji w różnych dziedzinach życia społecznego.

Jednym z najbardziej powszechnych przejawów hejtu poza siecią są ataki słowne i werbalne, które mają miejsce w życiu codziennym. Mogą to być rasistowskie, seksistowskie lub homofobiczne komentarze kierowane wobec osób o innej orientacji seksualnej, kolorze skóry czy pochodzeniu etnicznym. Tego rodzaju hejt może być szczególnie dotkliwy, nierzadko prowadząc do poczucia wykluczenia społecznego i marginalizacji.

Eksperci przekonują, że z hejtem trzeba walczyć. Tego samego zdania jest działające od grudnia 2021 r. na terenie Andrychowa (powiat wadowicki) Stowarzyszenie Forma.

– Do naszego stowarzyszenia zgłosiła się mama pewnego chłopca, który przeszedł przez falę hejtu w jednej z naszych szkół podstawowych. Był to hejt w szkole oraz w internecie. Chłopiec był poniżany, wyzywany oraz odrzucany przez grupę kolegów ze swojej klasy. Nazywany „brudasem”, „śmieciem” czy „ świnią” codziennie rano, przed pójściem do szkoły, zmagał się z bólem brzucha i głowy, bo wiedział co go czeka – wspomina Joanna Babińska, prezes Stowarzyszenia Forma.

O pomyśle na akcję “Andrychów czuje! Nie hejtuje!” w rozmowie z portalem Głos24 opowiadają prezes Joanna Babińska oraz wiceprezes Ewelina Szypuła.

Członkinie Stowarzyszenia Forma/ Fot. Stowarzyszenie Forma

Skąd pomysł na akcję „Andrychów czuje! Nie hejtuje!”?
– Do naszego stowarzyszenia zgłosiła się mama pewnego chłopca, który przeszedł przez falę hejtu w jednej z naszych szkół podstawowych. Był to hejt w szkole oraz w internecie. Chłopiec był poniżany, wyzywany oraz odrzucany przez grupę kolegów ze swojej klasy. Nazywany „brudasem”, „śmieciem” czy „ świnią” codziennie rano, przed pójściem do szkoły, zmagał się z bólem brzucha i głowy, bo wiedział co go czeka. Hejt doprowadził syna zrozpaczonej matki, która w szkole nie uzyskała pomocy od nauczycieli i pedagoga, do stanów depresyjnych oraz myśli rezygnacyjnych. Przestało mu zależeć na dobrych ocenach, rozwoju zainteresowań, a świat stał się dla niego cierpieniem. Cała rodzina chłopca wyprowadziła się z miasta i około 30 kilometrów dalej zaczęła nowe życie, a chłopiec rozpoczął terapię. Ta historia była dla nas główną motywacją i postanowiłyśmy powiedzieć “stop” hejtowi, a że działamy w naszym mieście, to właśnie od Andrychowa postanowiłyśmy zacząć. W dzisiejszych czasach, z powodu powszechnej dostępności internetu i mediów społecznościowych, hejt w Internecie stał się poważnym problemem społecznym, szczególnie wśród młodych ludzi. Badania i statystyki pokazują, że coraz więcej osób doświadcza online agresywnych zachowań, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla ofiar, jak i sprawców.

Czy paniom również zdarzyło się zmierzyć z hejtem? Jak sobie poradziłyście?
– Nam na szczęście nie zdarzyło mierzyć się z hejtem. Jednak mamy dzieci w wieku szkoły podstawowej i na co dzień słyszymy niestety o tym, co dzieje się w szkole, jeśli chodzi o relacje między uczniami. Według badań przeprowadzonych przez różne instytucje i organizacje w Polsce, problem hejtu w Internecie jest coraz bardziej powszechny wśród młodzieży. Według raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę z 2021 roku, aż 25% uczniów przyznało się do doświadczenia cyberprzemocy, czyli ataków w Internecie. Ponadto, raport NASK z 2020 roku wykazał, że 45% internautów w Polsce spotkało się z hejtem online.

Jakie działania podejmujecie państwo w ramach akcji „Andrychów czuje! Nie hejtuje”?
– Celem kampanii społecznej przeciwko hejtowi jest promowanie poszanowania dla wszystkich ludzi, niezależnie od różnic czy przekonań. Kampania ta ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat szkodliwości hejtu w internecie oraz jego negatywnych skutków dla jednostek i społeczeństwa jako całości. Poprzez edukację, mobilizację społeczną i promowanie akceptacji oraz empatii, kampania ta dąży do zmniejszenia liczby przypadków hejtu oraz tworzenia bardziej przyjaznego i szanującego środowiska online. Dodatkowo, jej celem może być również zachęcanie do zgłaszania przypadków hejtu, aby możliwe było skuteczne działanie (w celu jego ograniczenia) oraz wsparcie osób będących jego ofiarami.

Pierwsze z wydarzeń w naszym mieście, jakie zainicjowałyśmy w ramach kampanii, miało miejsce we współpracy z Bielską Szkołą Aktorską im. Agnieszki Osieckiej. Był to spektakl pt.: „ My dzieci z…”, którego bohaterami są młodzi ludzie doświadczeni zjawiskiem przemocy psychicznej zarówno ze strony rówieśników, jak i dorosłych. Spektakl przedstawia prawdziwe historie. Zamknięte w głupocie systemu, skazane na nastroje dorosłych, przebodźcowane, uzależnione od mediów społecznościowych, załatwiające swoje sprawy na grupach zespołowych, gdzie dominuje przemoc psychiczna - mówiła twórczyni spektaklu Agnieszka Szulakowska. Inscenizacja skierowana była do uczniów szkół ponadpodstawowych i spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród widzów. To wydarzenie zapoczątkowało dyskusję na temat hejtu i skutków stosowania przemocy psychicznej. Sala była wypełniona po brzegi młodzieżą ze szkół ponadpodstawowych. Spektakl pełen emocji i wzruszeń odbył się 21 marca w Dzień Wagarowicza i stał się ważną lekcją dla uczniów. Nie byli w tym dniu na salach lekcyjnych, a na sali teatralnej, gdzie odbyli lekcję z empatii i uważności na drugiego człowieka. Polało się dużo łez w trakcie występu, ale uczniowie zabrali ze sobą niezwykłą refleksję na wiosenne dni.

W najbliższym czasie planujemy również rozmowy z rodzicami mające na celu zwiększenie ich uważności na hejt, uświadomienie skali problemu i roli jaką odgrywa on w procesie rozwoju ich dzieci. Zamierzamy aktywnie uczestniczyć w konferencjach i warsztatach właśnie w tym temacie.

Spektakl „ My dzieci z…”/ Fot. Stowarzyszenie Forma

Kto może liczyć na pań wsparcie?
– Na nasze wsparcie może liczyć każda osoba, która potrzebuje pomocy w tym zakresie. Nie zostawimy nikogo. Hejt w internecie ma ogromny wpływ na psychiczne i emocjonalne samopoczucie ofiar. Ci, którzy są narażeni na negatywne komentarze i ataki w sieci, często doświadczają obniżonej samooceny, lęku, depresji oraz innych problemów zdrowia psychicznego. Badania wykazują również, że hejt może prowadzić do izolacji społecznej, trudności w relacjach interpersonalnych oraz problemów z koncentracją w szkole lub pracy.

Jak na akcję zareagowali mieszkańcy Andrychowa?
– Nasze działania spotkały się ze wsparciem i wieloma otwartymi rozmowami z przedstawicielami wielu środowisk właśnie na ten temat.

Gdzie można szukać pomocy i wsparcia w przypadku spotkania się z hejtem?
– Współpracujemy z psychologiem oraz psychologiem dziecięcym. Zapraszamy do nas każdą osobę, która czuje, że coś niedobrego zaczyna się dziać w jej życiu w tym temacie. Jesteśmy dla was dwadzieścia cztery godziny na dobę. Zjawisko hejtu związane jest z brakiem umiejętności wyrażania emocji w sposób nienaruszający uczuć drugiej osoby. Dlatego też w przyszłości planujemy organizację warsztatów dla młodzieży z udziałem specjalistów z zakresu psychologii.

Czym jeszcze zajmuje się Stowarzyszenie Forma?
– Stowarzyszenie "Forma" dla kobiet jest inicjatywą skupiającą się na promowaniu rozwoju osobistego i zawodowego kobiet. Naszym głównym celem jest motywowanie pań do osiągania swojego pełnego potencjału oraz wspieranie ich w dążeniu do spełnienia się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jednym z naszych priorytetów jest promowanie zdrowego stylu życia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Uważamy, że dbałość o zdrowie oraz kondycję jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu i harmonii w życiu. Dlatego organizujemy różnorodne aktywności, warsztaty i wydarzenia, które mają na celu edukację kobiet na temat zdrowego trybu życia oraz motywowanie ich do podejmowania aktywności fizycznej i dbania o swoje zdrowie psychiczne. Jesteśmy również zwolennikami budowania silnych więzi między kobietami. Wierzymy, że wzajemne wsparcie i solidarność są kluczowe dla sukcesu każdej kobiety. Dlatego regularnie organizujemy spotkania i wydarzenia, które łączą kobiety ze sobą, tworząc przestrzeń do wymiany doświadczeń, inspiracji oraz wzajemnej motywacji. Pod hasłem "Wszystkie mamy wspólne mianowniki" staramy się podkreślić, że niezależnie od różnic czy życiowych wyzwań, jako kobiety, mamy wiele wspólnego i możemy wzajemnie się wspierać na drodze do osiągnięcia naszych celów. Stowarzyszenie "Forma" dla kobiet zaprasza wszystkie panie do dołączenia do naszej społeczności, gdzie razem możemy rozwijać się, inspirować i tworzyć pozytywną przestrzeń dla kobiecego rozwoju.

Spektakl „ My dzieci z…”/ Fot. Stowarzyszenie Forma

Fot. Stowarzyszenie Forma

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje

Rozrywka