czwartek, 18 maja 2023 10:30

Temat rozpala krakowian do czerwoności. „Nie ma naszej zgody na tak gigantyczne wycinki”

Autor Mirosław Haładyj
Temat rozpala krakowian do czerwoności. „Nie ma naszej zgody na tak gigantyczne wycinki”

Łukasz Gibała odniósł się w mediach społecznościowych do planowanej w związku z budową tramwaju do Mistrzejowic wycinki lasów. Ta inwestycja jest po prostu przeskalowana i źle zaplanowana- napisał radny i zaapelował o podpisywanie petycji do Prezydenta o zablokowanie wycinki.

Budowa szybkiego tramwaju do Mistrzejowic to temat, który w ostatnim czasie rozpala do czerwoności. Po tym, jak Akcja Ratunkowa dla Krakowa opublikowała w mediach społecznościowych wpis na ten temat, głos zabrał krakowski radny, Łukasz Gibała.

"Moi Drodzy, wiem, że ten temat nie dotyczy bezpośrednio Waszej okolicy, ale drastycznie malejąca liczba drzew w Krakowie dotyka nas wszystkich, dlatego zdecydowałem się poprosić o Wasze wsparcie" – rozpoczął swój wpis na jednej z grup mieszkańców Łukasz Gibała.

Brak poszanowania środowiska

"Aż 1059 dorodnych drzew ma zostać usuniętych w związku z budową linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju Meissnera-Mistrzejowice. To zatrważająca liczba, której w żaden sposób nie zrekompensują zaplanowane nasadzenia zastępcze w postaci młodych drzewek. Rozwój komunikacji zbiorowej to niezwykle ważne zadanie, ale musi być realizowane z poszanowaniem dla środowiska" – podkreślił radny.

Nie to obiecano mieszkańcom

Gibała zwrócił uwagę, że inwestycja jest zwyczajnie źle zaplanowana. Dziwić może również fakt, że obecny projekt jest, zdaniem Gibały, niezgodny z tym, co obiecywano mieszkańcom. "Tymczasem ta inwestycja jest po prostu przeskalowana i źle zaplanowana, a obecny projekt jest niezgodny z tym, co przedstawiane było mieszkańcom na konsultacjach. Jeszcze w kwietniu apelowałem o ograniczenie wycinki do niezbędnego minimum, jednak walka o ochronę drzew nadal trwa" - ocenił radny.

Petycja

Na koniec radny zachęcił do podpisania petycji w sprawie planowanej wycinki drzew. "Nie ma naszej zgody na tak gigantyczne wycinki, dlatego gorąco zachęcam Was do podpisania petycji w tej sprawie". Można ją znaleźć na stronie Stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców. Od wczoraj podpisało się pod nią już 1500 osób.

Czytaj również:

Kraków. „Czas zatrzymać to szaleństwo!” 14 organizacji domaga się spotkania w sprawie nowej inwestycji
14 krakowskich NGO-sów apeluje do przewodniczącego Rady Miasta Krakowa o nadzwyczajną sesję w sprawie tramwaju do Mistrzejowic. Obawiają się, że “zielony tramwaj” jeszcze zanim powstanie spowoduje wycinkę ponad 1000 drzew. W poniedziałkowy poranek (15 maja) Akcja Ratunkowa dla Krakowa opublikowała …

Fot.: ilustracyjne, Wikipedia (Autorstwa Zboralski - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29531415)

Kraków

Kraków - najnowsze informacje