sobota, 9 marca 2024 05:00

Nie żyje ks. Franciszek Kostrzewa. Wieloletni duszpasterz diecezji tarnowskiej

Autor Katarzyna Jamróz
Nie żyje ks. Franciszek Kostrzewa. Wieloletni duszpasterz diecezji tarnowskiej

We wtorek (5 marca) w wieku 95 lat zmarł śp. ksiądz Franciszek Kostrzewa. – Jeden z najbardziej zasłużonych duszpasterzy związanych z Ziemią Brzeską – czytamy na stronie Urzędu Miasta.

Ks. Franciszek Kostrzewa przyszedł na świat 30 września 1928 roku w Brzezowcu (dzisiejsza dzielnica Brzeska). Od najmłodszych lat oddany był służbie Bogu i Kościołowi. Po zdaniu matury w 1949 roku rozpoczął formację kapłańską w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Karola Pękali w 1954 roku. Jako młody kapłan pełnił posługę wikariusza w parafiach Porąbka Uszewska, Radłów i Stary Sącz. W 1968 roku został mianowany rektorem kościoła Sióstr Klarysek w Starym Sączu.

Został odznaczony

– Od 4 października 1973 roku był wykładowcą homiletyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. 19 sierpnia 1974 roku otrzymał nominację na urząd proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Krynicy-Zdroju. Funkcję tę pełnił do 6 października 1993 roku, po czym jako rezydent zamieszkiwał kolejno w parafii Tarnowiec, w parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku – czytamy na stronie Urzędu Miasta.

Władze samorządowe i mieszkańcy gminy Brzesko również docenili dokonania śp. księdza Franciszka, który w 2009 roku został odznaczony Medalem na Wstędze za Zasługi dla Miasta Brzeska. Od 2022 roku był rezydentem Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie.

Pogrzeb duchownego odbył się w czwartek (7 marca) w Brzesku.

Źródło: UM Brzesko

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje

Rozrywka