piątek, 6 maja 2022 09:19

Niedzielski: Koniec stanu epidemii. Co teraz?

Autor Mirosław Haładyj
Niedzielski: Koniec stanu epidemii. Co teraz?

W piątek (6 maja) podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił zakończenie stanu epidemii z dniem 16 maja.

Szef resortu zdrowia zapowiedział przekształcenie stanu epidemii w stan zagrożenia epidemicznego od 16 maja.

– Podjąłem decyzję, żeby od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznego. Prognozy pokazują, że epidemia przechodzi w endemię

– powiedział Adam Niedzielski.

Stan zagrożenia epidemicznego oznacza, że w Polsce wciąż istnieje ryzyko wystąpienia epidemii (stan pandemii może znieść wyłącznie Światowa Organizacja Zdrowia).

Minister przekazał, że rząd monitoruje aktualną sytuację epidemiczną:

– Cały czas monitorujemy sytuację. Dzisiejsza liczba 611 zakażeń odzwierciedla średnią liczbę zachorowań w ostatnich  tygodniach.

Szef resortu zdrowia określił aktualną liczbę hospitalizowanych w związku z ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem:

– Liczba hospitalizowanych pacjentów z COVID19 jest na poziomie ok. 1100 osób. Według lekarzy nie są to już jednak tak ostre przypadki, jak w przypadku mutacji Delta. Hospitalizacje są też znacznie krótsze.

Czytaj także:

Koronawirus był spiskiem? Maksymowicz: Wystarczy spacer na cmentarz pełen świeżych grobów
Minister zdrowia, Adam Niedzielski zapowiedział, że w połowie maja rząd planuje znieść rozporządzenie na mocy którego Polsce, od 20 marca 2020 roku został wprowadzony stan epidemii. Temat pandemii w obliczu konfliktu na Ukrainie praktycznie przestał istnieć. Tymczasem Chiny wprowadziły twardy lockdo…

Inf. i foto: MZ

Polska

Polska - najnowsze informacje