poniedziałek, 11 stycznia 2021 11:10

Niemal 4 tys. tarnowian czeka wymiana dowodu osobistego. Jesteś wśród nich?

Autor Aleksandra Tokarz
Niemal 4 tys. tarnowian czeka wymiana dowodu osobistego. Jesteś wśród nich?

W tym roku 3862 mieszkańców Tarnowa czeka wymiana dowodów osobistych. Warto sprawdzić, czy nasze dokumenty tożsamości się w najbliższym czasie nie przedawnią. Wniosek można złożyć przez internet.

Dowód tożsamości ważny jest 10 lat, a w tym roku ponad półtora miliona Polaków będzie musiało je wymienić. Warto zrobić to poprzez internet. Wystarczy wejść na portal gov.pl, zalogować się do konta Mój GOV przez ikonę w prawym górnym rogu ekranu i postępować zgodnie z instrukcjami. Wniosek, który przyjdzie na naszą skrzynkę pocztową trzeba podpisać za pomocą profilu zaufanego, który (o ile nim nie dysponujemy) można założyć za pośrednictwem banku. Takie udogodnienia będą dostępne do sierpnia tego roku. Po tym czasie wnioski będzie można złożyć wyłącznie osobiście.

Trwa remont jednej z głównych ulic w Tarnowie. Jak postępują prace?
- Po zakończeniu rozbudowy, Lwowska będzie nowoczesną, bezpieczną, zieloną arterią – z dodatkowymi pasami do lewoskrętów, chodnikami i ścieżkami rowerowymi, oddzielonymi od drogi pasem zieleni – podkreśla prezydent Roman Ciepiela. Czy rozbudowa przebiega zgodnie z planem? Wykonawca stara się wykorz…

Od drugiej połowy 2021 roku dowód osobisty będzie zawierał także odciski palców, powrócą też odręczne podpisy. Urzędy zostaną wyposażone w czytniki linii papilarnych, które będą wykorzystywane do składania biometrycznego podpisu. Nowoczesne dokumenty będą wymieniane sukcesywnie, w miarę upływu ważności starych, choć jeżeli ktoś będzie miał aktualny dowód, a będzie chciał posiadać nowy, również będzie mógł złożyć wniosek.

Z danych Urzędu Miasta w Tarnowie wynika, że w 2020 roku wydano 5 183 nowe dowody osobiste. Pamiętać jednak należy o ich odbiorze. W minionym roku nie zrobiło tego 453 tarnowian.

inf./fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje