Dwa nowe murale zdobią od kilku dni hol główny Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Powstały w ramach współpracy krakowskiej marki Medicine i Cogiteonu, a ich realizacją zajął się jeden z najbardziej cenionych artystów street-artowych w Polsce – Mikołaj Rejs.
„Multisensoryczne doświadczenie”
Pierwszy z murali, zatytułowany „Dżungla przyszłości”, ma skłaniać do refleksji nad ewolucją i wpływem urbanizacji na przyrodę. Jak podkreśla Medicine, projekt zawiera liczne elementy, które zaskakują symboliką i zachęcają do zadawania pytań.
Wśród nich jest… jeż na lisie! To obraz pokazujący hipotetyczną symbiozę między gatunkami, które w naturze są przeciwnikami. Na malowidłach można zobaczyć też aksolotle w polskim ekosystemie – to natomiast artystyczna wizja, która przypomina o migracjach gatunków w zmieniającym się świecie.
![](https://cdn.glos24.pl/2025/02/fot.-Mariusz-Cha-kowski--4-_w1000.webp)
Mural wyróżnia się zastosowaniem farb UV oraz specjalistycznym oświetleniem, które tworzy unikatowy efekt graficznego teatru. Wykorzystanie nowoczesnej technologii sprawia, że „Dżungla przyszłości” to nie tylko dzieło sztuki, ale również multisensoryczne doświadczenie.
Lokalna fauna w centrum uwagi
Drugi z murali powstałych w Cogiteonie prezentuje natomiast ryby zamieszkujące rzeki i jeziora Małopolski. W artystycznej wizji pływają one wokół łodzi podwodnej, która symbolizuje Cogiteon jako przestrzeń naukowych odkryć i eksploracji. Projekt nawiązuje do lokalnej przyrody, podkreślając jej unikatowość i znaczenie w edukacji ekologicznej.
![](https://cdn.glos24.pl/2025/02/fot.-Mariusz-Cha-kowski--6-_w1000.webp)
- Murale w Cogiteonie są czymś więcej niż tylko ozdobą. To pomost między nauką a wyobraźnią. Dzięki specjalnemu oświetleniu i unikatowemu projektowi możemy mówić o graficznym teatrze, który dostępny jest w Cogiteonie – opisuje Oskar Błachut, rzecznik prasowy Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.
Jak można przeczytać w materiałach prasowych, murale w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon to inspirujące dzieła sztuki, które prowokują do myślenia i odkrywania nowych perspektyw.
Murale można oglądać bezpłatnie. Projekty stworzyli graficy Medicine: Joanna Dobranowska, Judyta Ciba, Julita Nowosad, Marta Liszka, Paulina Czak, Sebastián Rubiano.
Foto: Mariusz Chańkowski