poniedziałek, 29 sierpnia 2022 13:10

Niezwykła gęś utknęła na Zakopiance. "Latała na wysokość metra"

Autor Marzena Gitler
Niezwykła gęś utknęła na Zakopiance. "Latała na wysokość metra"

Niezwykłego ptaka, który nie był w stanie odlecieć, zauważyli kierowcy. Na miejsce wezwano patrol z Myślenic, który schwytał ptaka i przewiózł do weterynarza.

W sobotę, 27 sierpnia, przed południem kierowcy przejeżdżający Zakopiankę w Lubniu (powiat myślenicki) zauważyli sporego szarego ptaka, który nie był w stanie wznieść się do góry. Ptak próbował oderwać się od ziemi, ale wznosił się tylko na wysokość około metra nad ziemią i spadał. Szamotał się na obu jezdniach Zakopianki, w miejscu, gdzie na drodze ekspresowej S7 dozwolona prędkość to aż 120km/h. Kierowcy, aby uniknąć zderzenia z ptakiem, byli zmuszeni do gwałtownego hamowania. Sytuacja była więc bardzo niebezpieczna, bo w każdej chwili mogło dojść najechania na siebie samochodów.

O ptaku na Zakopiance powiadomiono Policję. Na miejsce przyjechali sierż. sztab. Michał Gatlik i sierż. Tomasz Michorczyk z myślenickiej drogówki.  Okazało się, że zagrożenie dla siebie i dla kierowców powodowała gęś bernikla białolica - ptak na terenie Polski objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Ranna bernika białolica wylądowała na Zakopiance - fot. KPP Myślenice

Policjanci podjęli próbę złapania ptaka. Na szczęście udało się to zrobić szybko i bezpiecznie. Bernikla białolica nie odniosła przy tym żadnych dodatkowych obrażeń.

Gęś trafiła do radiowozu, gdzie stróże prawa nakryli ją dla bezpieczeństwa odblaskową kamizelką z napisem Policja.

Ranna bernika białolica wylądowała na Zakopiance - fot. KPP Myślenice

Ptak został przewieziony do weterynarza, gdzie przejdzie leczenie. Jak się okazało gęś była zaobrączkowana i ze wstępnych ustaleń wynika, że może pochodzić z hodowli.

Bernikla białolica to duży ptak z podrodziny gęsi. Zamieszkuje wschodnią Grenlandię, wyspy na Północnym Atlantyku., północno-zachodnią Syberię, Skandynawię i wyspy na Bałtyku. Zimuje głównie w północnej Wielkiej Brytanii i na wybrzeżach Morza Północnego.

W Polsce można zaobserwować ją na przykład w Dolinie Baryczy. W latach 2013–2018 liczebność populacji zimującej w Polsce szacowano na 200–500 osobników. Najczęściej można zaobserwować przeloty tych pięknych ptaków, albo spotkać ją podczas odpoczynku w podróży na zimowiska.

Bernikle białolicą łatwo rozpoznać dzięki charakterystycznemu upierzeniu. Ma czarną szyję kontrastującą z jasnym brzuchem, "świecące" białe policzki i szare skrzydła.  

fot. UMWM/ Pixabay.com

Myślenice - najnowsze informacje