sobota, 20 lipca 2019 09:29

Nowa era w historii Rady Miejskiej w Wadowicach

Autor Joanna Frydrych
Nowa era w historii Rady Miejskiej w Wadowicach

Będzie sprawniej, nowocześniej i jawniej. Ostatnia sesja Rady Miejskiej, która odbyła się w środę 17 lipca była ostatnią z udziałem sekretarza Marka Brzeźniaka i zarazem pierwszą, podczas której radni pracowali za pomocą specjalnego systemu elektronicznego, z użyciem tabletów i specjalnych mikrofonów.

Dzisiaj rozpoczynamy nową erę w historii rady miejskiej w Wadowicach. Jesteśmy bardziej ekologiczni, ponieważ drukujemy dużo mniej papieru. Wszystkie materiały na sesję mamy na tabletach, również za pomocą tabletów głosujemy. Jak podliczyły stosowne komórki urzędu, jest to zdecydowanie tańsze, podliczając koszt tonerów, papieru i obsługi – mówił na początku sesji przewodniczący Rady Miejskiej w Wadowicach, Piotr Hajnosz.

Każdy z radnych otrzymał na czas trwania kadencji tablet Lenovo Tab. 4 LTE. Na tablety wysyłane są na bieżąco projekty uchwał oraz wszelkie inne urzędowe, przydatne dokumenty, a także informacje o nadchodzących komisjach i sesjach.

Tablety służą jednak przede wszystkim do sprawnego i jawnego przeprowadzania posiedzeń, m.in. jako narzędzie do glosowania oraz zgłaszania się do dyskusji. Całość systemu uzupełnia kilkanaście mikrofonów, przez które radni mogą zabierać głos. Radny, chcąc zgłosić się do dyskusji, naciska przycisk na swoim urządzeniu i czeka na akceptację przewodniczącego rady. Wyniki głosowań pojawiają się automatycznie w systemie „esesja” i są widoczne zarówno dla mieszkańców (online na stronie wadowice.esesja.pl) oraz dla wszystkich uczestników posiedzenia (na ekranie zamontowanym na sali sesyjnej). Obraz ze specjalnie zamontowanej kamery oraz dźwięk z mikrofonów są utrwalane i transmitowane na żywo za pośrednictwem kanału YouTube.

Wdrożenie systemu wspomagającego prace rady, wraz z systemem do głosowania oraz systemem konferencyjnym to obowiązek samorządów terytorialnych, wynikający z ustawy o samorządzie gminnym, która mówi, że:

Głosowania jawne na sesjach rady odbywają się za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowań radnych - art. 14, ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym.

Info/foto: UM Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje