poniedziałek, 7 września 2020 07:20

Nowa lokalizacja, ale te same założenia. Forum Ekonomiczne 2020 startuje już jutro

Autor Aleksandra Tokarz
Nowa lokalizacja, ale te same założenia. Forum Ekonomiczne 2020 startuje już jutro

Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota?” – to tegoroczne główne przesłanie, które przez trzy wrześniowe dni będzie przyświecać uczestnikom Forum Ekonomicznego 2020. To cykliczne wydarzenie, w związku z pandemią, w tym roku wyjątkowo i jednorazowo zostało przeniesione do Karpacza. Na zachodzie, a nie jak dotychczas na południu Polski w krynickim kurorcie, spotkają się głowy państw i szefowie rządów, ministrowie i parlamentarzyści, samorządowcy, prezesi firm, eksperci, naukowcy oraz przedstawiciele świata kultury i mediów.

Forum przez lata odbywało się konsekwentnie w Krynicy-Zdroju i gromadziło najważniejszych przedstawicieli polityki i biznesu w Europie. W tym roku stolicą tego prestiżowego wydarzenia będzie Karpacz. Ta decyzja, choć bardzo trudna, musiała zostać podjęta ze względu na bezpieczeństwo uczestników. Przez pewien czas w powiecie nowosądeckim obserwowano gwałtowny wzrost zakażeń na koronawirusa, a to spowodowało, że powiat był objęty tzw. czerwoną strefą.

-Wszyscy w ostatnich miesiącach doświadczyliśmy skutków pandemii. Liczne obostrzenia, zakazy, ograniczenia budziły w nas lęk i obawy. Dziś, kiedy mierzymy się z konsekwencjami pandemii i przyzwyczajamy do życia w nowej rzeczywistości pozostaje nam wierzyć, że tylko razem jesteśmy w stanie skutecznie walczyć z wszelkimi przeciwnościami. Stąd też motto tegorocznego forum „Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota?”, podczas którego uczestnicy postarają się odpowiedzieć na to kluczowe pytanie, a także poruszą wiele ważnych i bieżących kwestii - informują organizatorzy.

Forum Ekonomiczne rozpoczyna się we wtorek, 8 września i potrwa do czwartku, 10 września.

Podczas Forum Ekonomicznego nie zabraknie wydarzeń przygotowanych przez Województwo Małopolskie.

Pierwszego dnia tj. 8 września organizatorzy zapraszają do Małopolskiej Strefy Spotkań na dwa panele tematyczne. O godz. 15.15 rozpocznie się rozmowa na temat Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej, natomiast sześćdziesiąt minut później o godz. 16.15 zaplanowano dyskusję o małopolskich produktach regionalnych, a tuż po niej degustację regionalnych pyszności. Na godzinę 18.00 przewidziano natomiast Wieczór Małopolski czyli koncert zespołu Ciupaga „Małopolska Janowi Pawłowi II na wesołą nutę”.

W środę, 9 września o godz. 10.30 w Małopolskiej Strefie Spotkań odbędzie się spotkanie dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego. O godz. 11.30 zaplanowano panel tematyczny „Igrzyska Europejskie – prawda i mity?”, a o godz. 12.30 odbędzie się panel „Kolej szansą na rozwój infrastruktury w województwie małopolskim.” Ponadto, tego samego dnia o godz. 13.30 odbędą się rozmowy o turystyce i wizji rozwoju kierunków podróży, z kolei o 14.30 panel tematyczny „Samorząd gospodarczy partnerem samorządu terytorialnego we wsparciu gospodarki”.

Ostatniego dnia, czyli 10 września o godz. 9.30 odbędzie się dyskusja poświęcona Janowi Pawłowi II, który był Papieżem dialogu. Uczestnicy zastanowią się czy taki dialog jest możliwy w naszym społeczeństwie. Natomiast o godz. 10.30 zaplanowano panel tematyczny „Szkoła kompetencji 4.0 – czy i jak odrobiliśmy lekcję pandemii COVID-19”.

Warto dodać, że forum od lat jest przestrzenią wymiany doświadczeń i koncepcji, konstruktywnej polemiki, zderzenia siły wielkiego kapitału ze świeżymi i nowatorskimi pomysłami.

Tematykę konferencji zdominuje gospodarka, która jest dziś w szczególnie trudnym momencie. Pandemia Covid-19 wymusiła szereg zmian w różnych dziedzinach aktywności, a skutki wyhamowania odczuły wszystkie sektory. Jak pod tym względem na tle innych państw Starego Kontynentu prezentuje się Europa Środkowo-Wschodnia? Na te i inne pytania odpowiedzi będą szukać uczestnicy Forum.

Wśród prawie 200 tematów paneli dyskusyjnych oraz seminariów, jakie przygotowano na Forum Ekonomiczne, znalazło się miejsce dla Białorusi, gdzie zaproszeni z tego kraju goście wezmą udział w serii debat dedykowanych ich państwu: „Białoruś – co dalej?”, „Między Europą i Rosją. Przyszłość Białorusi” oraz „Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota?".

Podobnie jak w latach poprzednich zostaną wręczone nagrody Forum Ekonomicznego w następujących kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku, Nowa Kultura Nowej Europy oraz Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej.

inf. UMWM, Forum Ekonomiczne, for. Forum Ekonomiczne

Polska

Polska - najnowsze informacje