czwartek, 23 września 2021 09:18

Nowatorskie rozwiązania dla ekologii. Green Energy Congress w Krakowie

Autor Marzena Gitler
Nowatorskie rozwiązania dla ekologii. Green Energy Congress w Krakowie

Airly zostało zwycięzcą pierwsze edycji konkursu Top Eco Innovation na nowatorski pomysł lub narzędzie, które może minimalizować negatywny wpływ działalności człowieka na naszą planetę. Konkurs jest elementem Green Energy Congress, który dziś odbywa się w Krakowie.

Green Energy Congress to wydarzenie adresowane do osób, która na co dzień zajmują się sprawami ochrony środowiska i ekologii. W kongresie w nowoczesnej hybrydowej formule biorą udział tacy eksperci jak prof. Zdzisław Krasnodębski Poseł do Parlamentu Europejskiego, wiceprzewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego. Celem spotkania jest przypomnienie założeń i argumentów na rzecz transformacji energetycznej zapisanej w planie Zielonego Ładu oraz podsumowanie analizy polskich uwarunkowań i rozmowy o strategii transformacji energetycznej i proekologicznej.

Zagadnienie omawiane na kongresie podzielono na działy energetyka, przemysł, społeczeństwo. Na trzech scenach na żywo i online zaprezentowano wystąpienia zaproszonych na kongres prelegentów, wśród których znaleźli się eksperci współpracujący z uczelniami i biznesem oraz naukowcy pracujący na rzecz nowatorskich rozwiązań chroniących środowisko.

Scena Energetyka skumulowana jest wokół tematów związanych z rozwojem odnawialnych źródeł energii w kontekście aukcji OZE 2021, wpływie zmian w polskiej energetyce na sprzedaż energii, digitalizacji procesów w energetyce. Prelegentami tej sceny są przedstawiciele między innymi: Lotos Petrobaltic, Polkomtel (Plus), Energetyka Sp. z o.o., Polenergia, Grupy Columbus, Urzędu Regulacji Energetyki.

Scena Przemysł to prelekcje związane z OZE i zielonym potencjałem tkwiącym w przedsiębiorstwach o różnym profilu, między innymi: Zrównoważona produkcja i konsumpcja, Odzysk deszczówki w przemyśle, Ekologiczna transformacja ciepłownictwa. Prelegenci z tej sceny to reprezentanci m.in. Hydrogen Poland, ELZAB S.A., Veolia, Instytutu Studiów Energetycznych, Ecol-Group.

Scena Społeczeństwo to tematy z obszaru zmian #DlaPlanety i oczekiwań społecznych w kwestiach środowiskowych, budowania ekoświadomości konsumenta i ekowizerunku firm, ekorozwiązań dla rodzin – fotowoltaiki, pomp ciepła, rekuperacji.  Prelegentami będą przedstawiciele WWF Polska,  SEEDiA, Centrum UNEP/GRID Warszawa, Implant Warsaw, Klubu Sportowego Warta Poznań.

Podczas kongresu podsumowano konkurs Top Eco Innovation na nowatorski pomysł lub narzędzie, które może minimalizować negatywny wpływ działalności człowieka na nasza planetę. Zwycięzcą pierwszej edycji został Airly - małopolski projekt, tworzący narzędzia do monitorowania jakości powietrza, coraz bardziej popularne nie tylko w Małopolsce, ale już w kilkudziesięciu krajach.

Green Energy Congress to wydarzenie, które me stać się imprezą cykliczną. Pierwsza edycja Kongresu Zielonej Energii skoncentrowana jest na transformacji polskiego systemu energetycznego na niskoemisyjny i nadchodzących ekologicznych zmianach.

Partnerem główny kongresy jest Miasto Kraków, a jednym z partnerów medialnych Głos24. Organizatorem kongresu jest PumpLab.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest TUTAJ.

fot. Mateusz Łysik / Głos24

Ekologia - najnowsze informacje

Rozrywka