poniedziałek, 9 listopada 2020 12:38

Nowe Brzesko. Chryzantemy ozdobiły kapliczki

Autor Wiktoria Mitura
Nowe Brzesko. Chryzantemy ozdobiły kapliczki

W związku z kampanią „Pomoc dla posiadaczy chryzmatem” koordynowaną przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szkoły i Wsi Mniszów postanowiło złożyć wniosek do biura powiatowego ARiMR w Proszowicach o zamiarze odbioru chryzmatem i udekorowania nimi miejsc na terenie gminy Nowe Brzesko.

Sobota - 7 listopada, była bardzo pracowitym dniem dla członków Stowarzyszenia z Mniszowa. W sumie odebrano 260 chryzantem od lokalnego producenta i udekorowano nimi miejsca małej architektury sakralnej – przydrożne oraz przykościelne kapliczki, figury i krzyże. Poza tym przyozdobiono pomniki i tablice pamiątkowe, groby żołnierskie oraz stare groby na cmentarzach w Nowym Brzesku i w Hebdowie.

W sumie udekorowano prawie 80 obiektów na terenie gminy Nowe Brzesko. W akcji brały udział następujące osoby: Agnieszka Wypych, Aleksandra Czekaj Mzyk, Artur Kasicki, Rafał Wajda oraz Krzysztof Wąs. Efekt został uwieczniony w postaci kilkudziesięciu zdjęć – postanowiono zrobić z nich kolaże i podzielić się z nimi na Facebooku.

Stowarzyszenie również zajmie się zebraniem przekwitniętych bądź przemarzniętych roślin, lecz miejmy nadzieję, że będą cieszyć oczy mieszkańców jak najdłużej.

Temat nowobrzeskich kapliczek, krzyży i figur przydrożnych jest bardzo bliski sercu członków Stowarzyszenia, którzy złożyli wniosek do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego 2020 o finansowanie wydania przewodnikach po tych obiektach, jak i aplikacji na telefon .

Stowarzyszanie składa serdeczne podziękowania pracownikom biura terenowego ARiMR w Proszowicach za pomoc oraz mieszkańcom gminy, którzy bardzo entuzjastycznie reagowali na tak ciekawą inicjatywę.

Posiadacze chryzantem, którzy nie sprzedali tych kwiatów w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19 do 6 listopada mogli składać wnioski w biurach powiatowych ARiMR, natomiast do 16 listopada organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego oraz inne instytucje publiczne mogą bezpłatnie odbierać kwiaty  i udekorować nimi miejsca pamięci oraz  tereny publiczne. Kwiaty niedobrane od posiadaczy będą poddane utylizacji.

Tekst i fot. Anna Wąs

Inne informacje z Nowego Brzeska:

Nowe Brzesko. Utrudnienia na ulicy Wesołej – rozpoczęły się prace budowlane
W Nowym Brzesku rozpoczęła się realizacja inwestycji wodociągowej. Na ulicy Wesołej mogą wystąpić utrudnienia w ruchu, ale do kiedy? Urząd Gminy i Miasta Nowe Brzesko informuje, że rozpoczęły się prace budowlane związane z realizacją inwestycji pt. „Przebudowa sieci wodociągu rozdzielczego w ciągu …

oraz Proszowic:

Powiat Proszowicki. Rodziny zastępcze otrzymały wsparcie. Jakie?
W ramach projektu „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19” rodziny zastępcze otrzymały 24 laptopy. W jego ramach zostaną zakupione również środki ochrony indywidualnej do walki z epidemią. W ramach realizowanego przez Powiat Proszowicki projektu, przy współpra…
Bochnianie zamawiają jedzenie i wspierają lokalną gastronomię
Restauracje i inne punkty gastronomiczne po raz kolejny muszą się mierzyć z ograniczeniem świadczonych usług. Mogą sprzedawać jedzenie tylko na wynos lub z dowozem. W związku z powyższym Starostwo Powiatowe w Bochni przypomina akcję związaną z zamawianiem jedzenia do domu i wspieraniem lokalnych p…

Proszowice - najnowsze informacje