piątek, 22 stycznia 2021 11:08

[Nowe informacje] Kraków. Afera ze szczepieniami radnych. Dawki powinny trafić do kosza?

Autor Marzena Gitler
[Nowe informacje] Kraków. Afera ze szczepieniami radnych. Dawki powinny trafić do kosza?

Do nieprawidłowości podczas akcji szczepienia podopiecznych DPS-ów doszło w Miejskim Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Nowej Hucie. Potwierdza to rzecznik MOPS w Krakowie, Agnieszka Pers. Czy, gdyby dawki trafiły do kosza, dyrektor placówki nie straciłby stanowiska?

Informację o zaszczepieniu się poza kolejnością wiceprzewodniczącego dzielnicy Nowa Huta  oraz jednej z radnych potwierdził wczoraj Dariusz Nowak, Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Krakowa. Piszemy o tym tu:

Kraków: Radni zaszczepili się poza kolejką. Wiadomo którzy
Krakowscy radni dzielnicowi z XVIII dzielnicy Krakowa, Nowej Huty, zostali zaszczepieni poza kolejnością – informuje RMF FM. Wiadomo, że są wiceprzewodniczący dzielnicy oraz jedna z radnych. Informację tę potwierdził Dariusz Nowak, Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Krakowa. – Faktycznie zostały zaszcz…

Afera ma już swoje pierwsze konsekwencje. - Dyrektor Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej w związku z przejściem na emeryturę złożył podanie o rozwiązanie umowy o pracę. W związku z rozpoczęciem szczepień w DPS-ach dyrekcja MOPS w Krakowie poinformowała i uczuliła wszystkich dyrektorów placówek, którzy są bezpośrednio odpowiedzialni za całą procedurę szczepień, żeby były przestrzegane wszelkiego rodzaju procedury i aby były szczepione te osoby, które są do tych szczepień uprawnione. W momencie, w którym do nas dotarła informacja dotycząca czterech osób, które nie były ani pracownikami, ani uczestnikami Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej, przekazał ją dyrektor tej placówki, oceniamy to jako nieprawidłowość. Ponownie zostali wszyscy dyrektorzy poinformowani o tym, że procedury mają być przestrzegane.

Według dyrekcji MOPS za nieprawidłowości odpowiedzialny jest dyrektor placówki. Nie dowiedzieliśmy się jednak czy to on podjął decyzję o zaszczepieniu czterech osób poza kolejnością, czy ktoś inny. – Nie chcę się w tej kwestii wypowiadać – stwierdziła rzeczniczka MOPS. – Dyrektorzy ponoszą pełną odpowiedzialność za to co się dzieje. Agnieszka Pers nie potrafiła też odpowiedzieć na pytanie, kto realizował szczepienia w placówce.  – Na pewno będą podejmowane nasze wewnętrzne działania, które mają to ustalić.

Nie potwierdziła też doniesień portalu lovekrakow.pl, że jedną z zaszczepionych poza kolejnością osób jest krakowska radna, która miała objąć mandat w Radzie Miasta w miejsce Niny Gabryś. – Nie otrzymaliśmy żadnych nazwisk, nie otrzymaliśmy żadnych danych osób, które zostały poddane szczepieniom.

Jak doszło do nieprawidłowości? -  Mamy informację, że zaszczepienie osób spoza placówki wynikało z tego, że pozostały cztery dawki po zaszczepieniu wszystkich osób uprawnionych i w związku z tym zostały one wykorzystane w taki sposób.  Co powinno się stać z tymi dawkami? – Nie jest to kompetencją Domu Pomocy Społecznej tylko podmiotu, który takie szczepienia wykonuje.

Z wypowiedzi rzecznik wynika, że osoby zaszczepił ktoś, kto wykonywał szczepienia w tym punkcie.  Kto je realizował? – Trudno mi będzie to ustalić – stwierdziła rzecznik. – Odpowiedzialny za całą kwestię związaną ze szczepieniami w placówkach jest dyrektor placówki. Jeżeli dostał informację, że zostały jakieś szczepionki, to dyrektor ostatecznie podejmuje decyzję, odnośnie tego, czy są jakieś dodatkowe osoby czy nie.

Co powinno się stać z dodatkowymi szczepionkami, które pozostały po zaszczepieniu wszystkich osób z listy? Czy wynika z tego, że gdyby zadecydował o wyrzuceniu szczepionek zamiast ich wykorzystaniu, nie byłoby afery, a dyrektor MDDPS Antoni Wiatr nadal by pełnił swoją funkcję? Nie mamy na to odpowiedzi.

zobacz też:

NFZ nakazuje niszczenie niewykorzytanych dawek szczepionek? Krakowscy radni chcą zmian w sprawie szczepień
Proponowany przez rząd plan szczepień, a przede wszystkim wytyczne dla placówek, które podjęły się szczepień, budzą niepokój wśród krakowskich radnych. Podczas Komisji Zdrowia i Uzdrowiskowej RMK na pytania radnych i zaproszonych gości odpowiadała przedstawicielka Narodowego Funduszu Zdrowia.
Kraków

Kraków - najnowsze informacje