poniedziałek, 2 stycznia 2023 12:49

Nowe linie autobusowe. Łatwiejszy dojazd do Myślenic i do Krakowa

Autor Marzena Gitler
Nowe linie autobusowe. Łatwiejszy dojazd do Myślenic i do Krakowa

Od 1 stycznia ruszyła nowa linia autobusowa Kolei Małopolskich (ALD) z Krakowa do Myślenic. Nową linię podmiejską uruchomiło też miasto Myślenice. Zmiany będą też na jednej z linii miejskich, która pojedzie przez Osieczany.

Nowy rok przyniósł dwie dobre wiadomości dla mieszkańców powiatu myślenickiego dojeżdżających do Krakowa, oraz gminy Myślenice, którzy dojeżdżają do Myślenic. Nową linię z Myślenic do Krakowa uruchomiły Koleje Małopolskie, a nową linię podmiejską uruchomiły Myślenice.  

Z Krakowa do Myślenic autobusem ALD

Nowa linia A1 Kraków – Myślenice zastąpi popularne żółte autobusy, które przestały funkcjonować 1 października ub.r.  Przewoźnika, który niespodziewanie zrezygnował, zastąpiła spółka Spółka JKA-BUS, z którą miasto zawarło pospiesznie umowę, aby ułatwić mieszkańcom dojazd do pracy i szkół w stolicy Małopolski.

Teraz dodatkowe połączenie zapewnią Koleje Małopolskie. Będzie to autobus funkcjonujący w ramach Autobusowych Linii Dowozowych (ALD) Kolei Małopolskich. Trasa nowej linii prowadzi przez Libertów, Gaj, Mogilany, Głogoczów i Krzyszkowice. W Myślenicach autobusy rozpoczną i skończą bieg na dworcu autobusowym Dekada, w Krakowie przystankiem początkowym i końcowym będzie Małopolski Dworzec Autobusowy przy Dworcu Kraków Główny PKP.  W Myślenicach autobusy zatrzymywać się będą na przystankach: Słowackiego osiedle, Pardyaka blok i Carrefour.

W ramach linii przewoźnik zapewnia 16 kursów (razy dwa) w dni robocze i 10 (raz dwa) w soboty, oraz po 8 (z i do Krakowa) w niedziele i dni świąteczne.

Pierwszy kurs w dni robocze odjedzie z Myślenic już o godz. 4.30, a w dni wolne od pracy -  o godz. 5:30. Z Krakowa w kierunku Myślenic ostatni kurs linii A1 w dni powszechne (od pn. do sb.) odjedzie o godz. 23:30, a o godz. 21:30 w niedziele i święta.

Nowa linia A1 będzie obsługiwana wyłącznie ekologicznymi autobusami. Większość to będą autobusy niskowejściowe, bez schodków w drzwiach, umożliwiające łatwy przewóz osób na wózkach inwalidzkich lub z wózkami dziecięcymi. W każdym będzie co najmniej 38 miejsc siedzących.

Bilet jednorazowy to 8,00 zł (w aplikacji iMKA 7,20 zł), miesięczne od 86.24 (studencki) do 176 zł (normalny). W autobusach będą honorowane ulgi.

Z Poręby i Osieczan do Myślenic

Również od 1 stycznia z Myślenic wyjechała na trasę nowa linie podmiejska z Myślenic do Poręby (o symbolu MP). Linia przejedzie przez Osieczany, Droginię, Łęki, Trzemeśnię i Porębę.  Obsłuży ją również autobus nisko wejściowy z klimatyzacją i elektronicznym wyświetlaczem. Każdego dnia od poniedziałku do piątku, wykona 8 kursów.  

Z Poręby autobus będzie wyjeżdżał od godz. 5 do 21:36. Cena biletu na całej trasie to 5 zł, z Trzemeśni 4,5 zł, a na krótszych odcinkach 4 zł. Bilet miesięczny ulgowy wyniesie 102 zł, natomiast miesięczny normalny 200 zł.

- Nowa linia Myślenice-Poręba to kolejna prośba naszych mieszkańców, którą spełniamy. Podobnie jak w przypadku linii A1 do Krakowa i linii miejskiej M-0 zapewniamy pasażerom prawdziwe, bezpieczne i komfortowe autobusy o wysokim standardzie. Roczny koszt tej linii to prawie 140 tysięcy złotych, a w finansowaniu pomogą środki pozyskane z Rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Na tej trasie Myślenice-Osieczany-Droginia-Łęki-Trzemeśnia dofinansowujemy również cztery kursy linii A11 obsługiwanej przez Koleje Małopolskie co powoduje, że ta oferta zwiększa się w sumie do 12 przejazdów dziennie – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Od nowego roku zmiany wprowadzono też w funkcjonowaniu Linii Miejskiej M0, która dodatkowo przejedzie przez Osieczany. Główna zmiana to miejsce rozpoczęcia i zakończenia kursu oraz drugi autobus, który zagęści ilość kursów w porannych i popołudniowych godzinach szczytu.

Przystankiem początkowym i końcowym będzie tzw. pętla na końcu ul. Średniawskiego skąd autobus pojedzie pod Zespół Szkół im. A. Średniawskiego, Szkołę Podstawową nr 3, przez Osiedle 1000-lecia w kierunku Carrefoura. Następnie wykona pętlę na mostkach na Bysince i skieruje się wprost w ulicę Piłsudskiego, by dotrzeć na Zarabie skąd z powrotem tą samą ulicą wróci pod Carrefour. Następnie z pod Carrefoura pojedzie w kierunku ulicy Burmistrza Marka, dalej przez Dolne Przedmieście. Z Dolnego Przedmieścia skieruje się na Zarabie. Z Zarabia pojedzie pod Carrefour skąd wróci znów na Górne Przedmieście. Da to sporo możliwości do przedostania się mieszkańców z różnych części miasta w takie miejsca jak Rynek, Urząd Miasta, MOKiS, pod Plac Targowy, czy do strefy rekreacyjnej miasta na Zarabie. Kursów będzie 12 dziennie

Postój autobusów będzie odbywał się nie jak dotąd przy Carrefourze ale na końcu ul. Średniawskiego. Cena biletu zostaje utrzymana i wynosi 1 zł. Bilet miesięczny ulgowy 20 zł, natomiast miesięczny normalny bilet kosztować będzie 40 zł.

Linie miejskie w Myślenicach - graf. UMiG Myślenice

- Linia Miejska w obecnym kształcie opracowana została w oparciu o prośby i sugestie pasażerów dojeżdżających przede wszystkim do szkoły i pracy. Zrezygnowaliśmy z kursów skrajnych tj. pierwszego rano i ostatniego wieczorem, które nie cieszyły się zainteresowaniem. Zagęściliśmy za to poranne kursy oraz kursy popołudniowe kiedy z autobusu korzysta najwięcej pasażerów i kiedy w mieście pojawiają się korki. Na linię w tych godzinach z pół godzinnym odstępem jednocześnie wyjedzie drugi, identyczny autobus oklejony logotypami Miasta i Gminy Myślenice. Zachęcamy do korzystania z komunikacji miejskiej, pozostawienia w domu samochodów, co ograniczy korki oraz będzie miało wpływ na poprawę jakości powietrza. Koszt linii to około 164 tysiące złotych, przy czym 100 tysięcy złotych pokryje pozyskane przez Gminę Myślenice dofinansowanie – wylicza Mateusz Suder, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Myślenice.

Gmina Myślenice w ramach swojego terytorium organizuje zatem linię miejską M0 (żółta), linię podmiejską MP (zielona) z Myślenic do Poręby, a także linię podmiejską MK (niebieska) z Myślenic do Krzyszkowic.

Trasa linii Myślenice - Poręba - graf. UMiG Myślenice

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka