czwartek, 20 maja 2021 10:05

Nowy przedmiot w szkołach średnich od 2022 roku? Rząd zapowiada zmiany

Autor Aleksandra Tokarz
Nowy przedmiot w szkołach średnich od 2022 roku? Rząd zapowiada zmiany

Jak poinformował wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski, najprawdopodobniej od 1 września 2022 r. w szkołach średnich zafunkcjonuje obok dotychczasowej historii, nowy, odrębny przedmiot. Będzie to historia Polski XX i XXI wieku.

- Chcemy skupić się na tym w ramach odrębnego przedmiotu. Najprawdopodobniej od 1 września 2022 r. ten przedmiot w szkołach ponadpodstawowych zafunkcjonuje - powiedział Rzymkowski, pytany w Poranku Rozgłośni Katolickich "Siódma-Dziewiąta" o zapowiedziane przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w przedstawionym w sobotę programie Polski Ład, zwiększenie w szkołach średnich liczby godzin nauki historii.

Nowy przedmiot ma powstać z uwagi na chęć braku ingerencji w obecny przedmiot szkolny - historię powszechną, w której dzieje Polski i narodu polskiego są istotne. - Nie ma historii Stanów Zjednoczonych bez Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszki, nie ma Wiosny Ludów w Europie bez udziału Polaków, nie ma wojen napoleońskich bez księcia Józefa Poniatowskiego. My Polacy uczestniczyliśmy w dziejach świata, chociażby obrona Europy przed Islamem pod koniec XVII wieku - słynna odsiecz wiedeńska króla Jana. To będzie utrzymane - powiedział wiceminister edukacji.

W nowym przedmiocie będzie mowa przede wszystkim o najnowszej historii Polski. Ten zostanie nazwany - historia Polski XX i XXI wieku. Rzymkowski podkreślił, iż jest to spełnienie postulatu, który jest podnoszony przez wielu młodych ludzi, którzy "czują głód tej wiedzy". - Tej wiedzy niestety w szkole nie mogą się dowiedzieć z racji obiektywnych - brakuje czasu. Często historia kończy się na 1 września 1939 r., nawet często nie dochodzą do 17 września - zaznaczył.

Paszporty covidowe w Polsce. Wiceminister zdrowia podaje termin
Wiadomości Polska. Koronawirus. Paszporty covidowe w Polsce. Wiceminister zdrowia zdradza szczegóły.

inf. PAP, fot. ilustracyjne/unsplash

Polska

Polska - najnowsze informacje