czwartek, 2 sierpnia 2018 10:40

Nowy Sącz: Jerzy Gwiżdż na miejsce Ryszarda Nowaka?

Autor Marzena Gitler
Nowy Sącz: Jerzy Gwiżdż na miejsce Ryszarda Nowaka?

Jerzy Gwiżdż zapowiedział dziś swój start w wyborach samorządowych o fotel włodarza stolicy powiatu nowosądeckiego. To kolejny kandydat, który chce zająć miejsce Nowaka, który zrezygnował ze startu w nadchodzącej kampanii.

Informację o starcie Gwiżdża podał Twitterze na Bartosz Niemiec, dziennikarz Radia Kraków.

Jerzy Gwiżdż powalczy o fotel prezydenta Nowego Sącza. Obecny zastępca Ryszarda Nowaka, będzie najprawdopodobniej startował z własnego komitetu, który wystawi także kandydatów do rady miasta @RadioKrakow pic.twitter.com/JqmVwPlxun— Bartosz Niemiec (@bartosz_niemiec) 2 sierpnia 2018

Jerzy Gwiżdż jest zastępcą obecnego prezydenta i być może przyjdzie mu się zmierzyć z Krzysztofem Głucem, którego poparcie w wyborach zapowiadał Ryszard Nowak. Głuc  jeszcze oficjalnie nie potwierdził udziału w samorządowej rywalizacji. Jerzy Gwiżdż byłby dla niego poważnym konkurentem. Był posłem na Sejm w II i III kadencji oraz w latach 1990 - 1994 prezydentem Nowego Sącza.

Jerzy Gwiżdż ma 64 lata. Jest sądeczaninem. Ukończył II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu oraz studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Pracował w Wojewódzkim Zarządzie Inwestycji Rolniczych w Nowym Sączu, a następnie był zastępcą dyrektora w Zakładzie Remontowo–Budowlanym Spółdzielni Grodzkiej (później „Beskid”) w tym mieście. Od 1983 pracował w Zakładzie Robót Inżynieryjnych w Nowym Sączu jako radca prawny, następnie rozpoczął własną praktykę adwokacką.

W latach 1977–1981 był członkiem Stronnictwa Demokratycznego, od 1978 do 1981 z listy tej partii pełnił mandat radnego Nowego Sącza. W 1980 wstąpił do „Solidarności”. W 1989 został wiceprzewodniczącym miejskiego Komitetu Obywatelskiego. Na początku lat 90. należał do Porozumienia Centrum. Od 1990 roku zasiadał w Radzie Miasta Nowy Sącz.

W 1993 został wybrany na posła na Sejm II kadencji z ramienia Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform. Był wiceprzewodniczącym Klubu Parlamentarnego BBWR, w 1994 został prezesem BBWR. Po jego rozpadzie założył stowarzyszenie Ruch Solidarni w Wyborach, przekształcone później w partię polityczną (od 1997 związany był również z Chrześcijańską Demokracją III RP). W 1995 pełnił funkcję szefa krajowego sztabu wyborczego Lecha Wałęsy.

W 1997 po raz drugi został posłem z listy Akcji Wyborczej Solidarność. W 1999 przystąpił do PPChD, zasiadał w zarządzie tej partii. W 2001 nie został ponownie wybrany (AWSP nie uzyskała mandatów w Sejmie). W 2002 został wiceszefem rady politycznej SKL-RNP. W tym samym roku został prezesem stowarzyszenia Twoje Miasto i z jego listy został radnym Nowego Sącza. W 2005 przestał być prezesem TM, zostając prezesem stowarzyszenia Sądecki Dialog. Przewodniczył Komitetowi Obchodów 700-lecia Nowego Sącza, którym patronował prezydent Lech Wałęsa. Utworzył Związek Sądeczan, którego jest honorowym przewodniczącym.

Od 2003 do 2006 był prezesem zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu. W 2006 z listy Sądeckiego Dialogu uzyskał reelekcję w radzie miasta, jednak zrzekł się mandatu radnego i funkcji prezesa stowarzyszenia. Został natomiast powołany na zastępcę prezydenta Nowego Sącza (z rekomendacji PiS). W 2010 i w 2014 ponownie uzyskiwał mandat radnego miasta (z listy komitetu Ryszarda Nowaka).

Jest żonaty, ma trzy córki.

Jest kandydatem niezależnym. Jednym z punktów programu wyborczego Jerzego Gwiżdża ma być przebudowa rynku maślanego. Chce również kontynuować i dokończyć projekty rozpoczęte przez Ryszarda Nowaka m.in. odnowienie Parku Strzeleckiego.

To już czwarty kandydat na prezydenta Nowego Sącza. W jesiennych wyborach wystartuje rekomendowana przez PiS Iwona Mularczyk (zobacz tu), reprezentujący Koalicję Obywatelską (PO, PSL, Nowoczesną i KOD) Leszek Zegzda (o kandydacie przeczytasz tu) oraz Rafał Skąpski z SLD. Nie podjęli ostatecznej decyzji zapowiadający wcześniej swój udział Krzysztof Głuc oraz Ludomir Handzel z Koalicji Nowosądeckiej.

Marzena Gitler, foto UM Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka