czwartek, 15 września 2022 12:50

Nowy Sącz: Kolekcję tworzą już 174 egzemplarze. "Zachowujemy je dla przyszłych pokoleń i ocalamy naszą kulturę od zapomnienia"

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Nowy Sącz: Kolekcję tworzą już 174 egzemplarze. "Zachowujemy je dla przyszłych pokoleń i ocalamy naszą kulturę od zapomnienia"

Do Powiatowej Fonoteki trafił dzisiaj dwupłytowy album CD. To już 174 płyta nagrana w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Starym Sączu.

Tym razem krążki zawierają nagrania pieśni strzyganieckich w wykonaniu chóru ze Strzygańca i chóru z Brzeznej.

– Dzięki nagrywaniu pieśni tradycyjnych chórów i zespołów regionalnych, zachowujemy je dla przyszłych pokoleń i ocalamy naszą kulturę od zapomnienia

– powiedział starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski i dodał:

– Dzięki temu, że istnieje Fonoteka Powiatowa, w jednym miejscu mamy zgromadzone nagrania z różnych stron Powiatu Nowosądeckiego. Cieszę się, że zespoły i grupy regionalne korzystają z możliwości nagrywania płyt w profesjonalnym studio w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury.

Chór ze Strzygańca obchodzi w tym roku 30-lecie swojej działalności. Pomysłodawcą nagrania płyt z pieśniami religijnymi był Czesław Mordarski - organista z kościoła w Brzeznej i na Strzygańcu.

Płyty zostały wydane w ramach prowadzonej pod patronatem starosty nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego Fonoteki Powiatu Nowosądeckiego.

W spotkaniu, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu wzięli udział m.in.: starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury Krzysztof Szewczyk oraz dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu Bożena Mynarek.

Inf. i foto: SP NS (Fot. Maria Olszowska)

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje