czwartek, 5 marca 2020 14:07

Nowy Sącz: Ruszyli na znak kpt Stefana Kuliga

Autor Marzena Gitler
Nowy Sącz: Ruszyli na znak kpt Stefana Kuliga

1 marca 2020 roku w Skansenie - Miasteczku Galicyjskim odbył się Bieg Tropem Wilczym. Organizatorem było ActivLand wraz przy współpracy z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.

Obchody rozpoczął I Turniej Strzelecki Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbył się 29 lutego na strzelnicy LOK w Nowym Sączu.

Nowy Sącz. I Otwarty Turniej Strzelecki Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sądeckiej strzelnicy Ligi Obrony Kraju odbył się I Otwarty Turniej Strzelecki Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zmagania zgromadziły 38 uczestników w wieku od szkoły podstawowej po dorosłych. Bardzo wielu uczestników tego dnia pierwszy raz strz…

Bieg Tropem Wilczym poprzedziła msza św. w kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła, która zgromadziła kilkadziesiąt osób. Nabożeństwo poprowadził proboszcz parafii Świętej Małgorzaty ks. dr Jerzy Jurkiewicz z kazaniem nawiązującym do trudów Żołnierzy Wyklętych, ich wyborów oraz losów.

Przygotowanie do biegu były prowadzone od godzin porannych i pierwsi zawodnicy po pakiety startowe przybyli tuż po otwarciu biura zawodów – nieco po godzinie 8:00. Przybywających do Miasteczka Galicyjskiego gości witała dwunastometrowa flaga w barwach narodowych z napisem „Bóg Honor Ojczyzna”. Sukcesywnie przybywało biegaczy, by finalnie zgromadzić niemal 220 osób chętnych do zmierzenia się z trasą 1963 metrów.

Na liście uczestników można było znaleźć kilkuletnie dzieci wraz z rodzicami oraz seniorów – najstarszy uczestnik, który ukończył bieg to 79-letni Kazimierz Wawrzyniak z Nowego Sącza. Najmłodszą zawodniczką tego dnia była Blanka Cebula – niespełna trzylatka.

- Dzięki temu mieliśmy prawdziwą sztafetę pokoleń wśród uczestników wydarzenia – były obecne rodziny trzypokoleniowe - opowiada inicjator wydarzenia w Nowym Saczy Krzysztof Saczka.

Koniecznie UDOSTĘPNIJCIE dalej ! Finalny film podsumowujący Bieg Tropem Wilczym w Nowym Sączu. Szukajcie się w kadrach tego wspaniałego dzieła. Produkcja StudioFront, obsługa kamer Paweł Janik oraz Arkadiusz Śliwa. Najwyższy poziom profesjonalizmu w wykonaniu StudioFront - zresztą sami oceńcie. Koniecznie podajcie dalej ! Dziękujemy że byliście z nami 1 marca w Miasteczku Galicyjskim ! Pozdrawiamy

Gepostet von Bieg Tropem Wilczym - Nowy Sącz am Dienstag, 3. März 2020

Od godzin porannych można było uczestniczyć w wykładach przygotowanych przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Nowy Sącz – wykładowcą był prezes PTH Leszek Zakrzewski. Dodatkowo była obecna reprezentacja z wyposażeniem i umundurowaniem z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Bieg o godz. 11.30 poprzedziła rozgrzewka poprowadzona przez ultramaratończyka górskiego Arkadiusza Śliwę oraz Filipa Kendlera. Następnie odczytano list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z przesłaniem na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas uroczystości do Miasteczka Galicyjskiego przybył kpt Stefan Kulig „Gorol” jeden z ostatnich żyjących Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy wspólnie odśpiewali hymn, który dla zgromadzonych poprowadziła uczennica 5 klasy Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych z Bączej-Kuniny -  Sylwia Sekuła. Zgromadzeni uczestnicy rozpoczęli odliczanie do startu na znak od kpt Stefana Kuliga.

Trasa biegu wiodła ścieżkami Skansenu i wynosiła 1963 metry. Tym, którzy ją przebiegli medale wręczali członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK.

Dla przybyłych do Miasteczka Galicyjskiego przewidziano ciepły posiłek grochówka lub bigos oraz kawę i herbatę.

Po godzinie 13 przystąpiono do podsumowania biegu, które zapoczątkował Robert Ślusarek Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Symboliczna dekoracja zwycięzców oraz rozdanie nagród dodatkowych zakończyło tego dnia „Trop Wilczy”.

W wydarzeniu uczestniczyła Roksana Szczypta – Szczęch, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Najliczniejszą grupą biorącą udział w biegu była 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

Bieg „Tropem Wilczym” dodatkowo zgromadził bardzo liczne towarzystwo sympatyków czworonogów. Można było spotkać pieski miniaturki aż po sporych rozmiarów dorosłe psy – łącznie niemal 20 uczestników z psami.

- Jako lokalny organizator jestem zadowolony z tego jak obył się bieg „Tropem Wilczym” w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu - podsumował Krzysztof Saczka. - Zgromadziła się ponad dwustu osobowa grupa biegaczy, od dzieci po seniorów, od amatorów po profesjonalistów, miłośnicy psów i rodziny zawodników zagrzewające wszystkich dopingiem. Stworzyliśmy, jako grupa znajomych i przyjaciół biegowych, bardzo pozytywne wydarzenie patriotyczne w tym wyjątkowym dniu jakim jest 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wspólnie liczymy, że w młodzieży zaszczepimy postawy patriotyczne oraz dzięki takim wydarzeniom zachęcimy do aktywnego spędzania czasu. Powoli przygotowujemy kolejne działania na rzecz promocji Nowego Sącza, historii regionu, aktywnego spędzania wolnego czasu dla całych rodzin. Efekty tych działań z pewnością ukarzą się w lokalnych mediach, które tam mocno nas wspierały w przygotowaniach i przekazywaniu informacji.

Mnie osobiście najbardziej cieszy liczny udział dzieci w biegu „Tropem Wilczym” - dodaje Saczka, który sam jest pasjonatem biegania. - Ich szczera radość z biegania wraz z rodzicami, duma po otrzymaniu medali. Postaram się, by przyszłym razem jeszcze bardziej zachęcić rodziny z dziećmi do udziału w tego typu wydarzeniach. Liczę, że te maluchy ma długo zapamiętają ten dzień, a w przyszłości będą mogły się cieszyć życiem w pełni wolnej i niepodległej Polsce.

Tego dnia każdy z uczestników, który ukończył zawody był zwycięzcą. Podstawową ideą jest przekazanie pamięci o niezłomnych bohaterach młodym pokoleniom. Każdy z uczestników otrzymał koszulkę z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Wyklętych – niech to będzie inspiracją do poznania historii życia tych bohaterów.

Grono organizacyjne gratuluje wszystkim uczestnikom patriotycznej postawy tego dnia - dodał.

Wyniki Open Kobiet:

1 Edyta Michalik

2 Ewa Pałuzewicz

3 Monika Tokarz

Wyniki Open Mężczyzn:

1 Grzegorz Rosłoński

2 Mariusz Szkaradek

3 Krzysztof Jaworski

Podziękowania:

  • dla wolontariuszy oraz pracowników Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu za włożony wkład w powstanie tego wydarzenia. Podziękowania dla Pani Dyrektor Krystyny Łękawskiej oraz grona pedagogicznego ze Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych z Bączej-Kuniny – za chętny udział i czynne włączenie młodzieży w organizację wydarzenia.
  • dla mediów wspierających promocję Biegu Tropem Wilczym min. Głos 24 – Małopolski Portal Informacyjny, Głos Sądecki

Organizatorów wspierali również: Przychodnia Weterynaryjna „ProAnimal”, Agencja Reklamowa Zaza oraz Sklep Rowerowy „U Żaby” serwis z wypożyczalnią, Stefa 52 z Męciny, Piekarnia Szubryt z Biczyc Dolnych.

Uczestnikom biegu gratulujemy patriotycznej oraz sportowej postawy, dziękujemy za tak liczne stawienie się na starcie. Zachęcamy do uczestnictwa w dalszych inicjatywach w tym min. Sądeckim Biegu Niepodległości.

Orgnizatorzy

Foto: Natalia Podsadowska

Pełne galerie zdjęć oraz film z dnia biegu na FB: Bieg Tropem Wilczym – Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka