wtorek, 16 marca 2021 10:00

Nowy Sącz Tropem Wilczym, czyli bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych

Autor Aleksandra Tokarz
Nowy Sącz Tropem Wilczym, czyli bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych

W Nowym Sączu, w ramach ogólnopolskiej imprezy upamiętniającej Żołnierzy Niezłomnych, odbędzie się bieg na dystansie honorowym 1963 metrów. Historycznie odnosi się on do daty zabicia w walce ostatniego  z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka „Lalek”. Zawody na ogół odbywały się w terminie bliskim Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ze względów epidemiologicznych termin wydarzenia został przesunięty na dzień 16 maja 2021 roku.

Tegoroczna IX edycja biegu „Tropem Wilczym” gościć będzie w Miasteczku Galicyjskim, mieszczącym się przy ulicy Lwowskiej 226 w Nowym Sączu. Biegacze do pokonania będą mieć symboliczny dystans 1963 metrów na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego.

- Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną rozważane są trzy scenariusze przeprowadzenia biegu: bieg tradycyjny tj. start wspólny uczestników, start indywidualny na przygotowanej przez organizatorów trasie lub w najmniej sprzyjającej sytuacji - bieg wirtualny – tzn. każdy z uczestników wybiera miejsce symbolicznego biegu i do organizatora przesyła informacje o pokonaniu trasy - tłumaczy Krzysztof Saczka ze Stowarzyszenia Patriotyczno Sportowego "Niezłomni".

W 300 przygotowanych pakietach startowych znajduje się pamiątkowa koszulka oraz medal za ukończenie biegu. Głównymi bohaterami pojawiającymi się na koszulkach będą: Marian Markiewicz ps. Maryl, Wanda Minkiewicz ps. „Danka”, Lidia Lwow- Eberle ps. „Lala”, Danuta Siedzikówna ps. „Inka”.

W Nowym Sączu będzie bezpieczniej. Zadbają o to Wody Polskie
Minimalizacja ryzyka powodziowego – to główny cel, który przyświeca Wodom Polskim, które zapowiedziały, iż w kwietniu zostanie ogłoszony przetarg na prace przy regulacji potoku Dąbrówka. Zmieni się także otoczenie rzeki Kamienica.

Planowany program wydarzenia wygląda następująco:

- 8:00 - 11:00 – godziny pracy biura zawodów

- 11:30 – rozgrzewka przed biegiem

- 11:50 – wspólne odśpiewanie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej

- 12:00 – start biegu na symbolicznym dystansie 1963 metrów

- 14:00 – podsumowanie i zakończenie biegu

Elektroniczne zapisy możliwe TUTAJ bądź TUTAJ. Rejestracja trwa do 7 maja lub wyczerpania limitu miejsc.

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje