sobota, 25 lipca 2020 18:59

Nowy Sącz: Wracają ograniczenia – prezydent reaguje na wzrost zakażeń

Autor Tomasz Stępień
Nowy Sącz: Wracają ograniczenia – prezydent reaguje na wzrost zakażeń

– Bijemy na Sądecczyźnie niechlubne rekordy. Dzisiaj 64 nowe zachorowania. To daje 508 osób aktywnie zakażonych – powiedział prezydent Nowego Sącza, Ludomir Handzel, po posiedzeniu sztabu kryzysowego, zwołanego przez prezydenta ze względu na sytuację epidemiologiczną w mieście i powiecie.

W posiedzeniu sztabu wzięli udział przedstawiciele nowosądeckiej policji, Straży Miejskiej, Sanepidu, Wydziału Zdrowia, MOPS-u, MPK. Obecny był także starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. Głównym tematem była bardzo trudna sytuacja na Sądecczyźnie spowodowana lawinowy wzrostem zakażeń na koronawirusa. Jakie są powody tak szybkiego rozprzestrzeniania się epidemii na terenie regionu?

– Diagnoza jest jasna – mówił Ludomir Handzel. – Powodem pojawienia się ognisk są imprezy o charakterze masowym, na których nie przestrzegano reżimu sanitarnego. Są również ogniska w zakładach pracy ale są one pod dużą kontrolą. Dlatego mam nadzieję, że te ogniska zostaną szybko wyeliminowane.

Ale prezydent nie chce czekać, aż ogniska wygasną same. Po naradzie ze specjalistami postanowił przywrócić pewne ograniczenia i wydaje się, że to bardzo rozsądna decyzja. Co zatem zmieni się w funkcjonowaniu miasta w najbliższym czasie?

Po pierwsze w sierpniu miasto nie będzie organizowało żadnych imprez sportowych o charakterze masowym. Ograniczone zostaną także imprezy kulturalne. Które się odbędą? Lista pojawi się wkrótce, ale już wiadomo, że miasto zezwoli tylko na te, w których będzie można kontrolować liczbę uczestników, czyli biletowane.

Pod znakiem zapytania stoi otwarcie modernizowanego otwartego basenu nad Łubinką przy ul. Zdrojowej. – Jeżeli zdecydujemy się go otworzyć, to na pewno pod dużymi rygorami sanitarnymi – powiedział prezydent.

Można się też spodziewać wzmożonych kontroli policji i strażników miejskich w sprawie stosowania się mieszkańców do zaleceń GIS, to także ma pomóc w ograniczenia ekspansji wirusa. Nie będzie za to przesiewowych badań mieszkańców. Poddani im zostaną tylko pracownicy służb sanitarnych. Normalnie będą funkcjonować przedszkola, żłobki i place zabaw.

Co jeszcze? Od poniedziałku wznowiona zostanie akcja „Taksówka dla seniora” i seniorzy nadal będą mogli za darmo przemieszczać się na terenie miasta taksówkami. – Apeluję o to, żeby szczególną ochroną objąć naszych seniorów. To grupa, która w tym trudnym okresie dostać naszą opiekę i wsparcie – apelował Ludomir Handzel.

Prezydent przypomniał także,  że Wojewódzki Inspektor Sanitarny nie rekomenduje organizowania wesel. – To tylko rekomendacja, a decyzję podejmuje każdy sam – na własne ryzyko – powiedział Handzel. – Ja mogę jedynie apelować o rozsądek, rozwagę i zachowanie ostrożności i dystansu i używanie maseczek. Prawdopodobnie będziemy musieli wiele tygodni lub nawet miesięcy żyć z tym wirusem obok nas – dodał prezydent.

⚠️Dziś w Ratuszu odbyła się Konferencja Prasowa, na której omówiłem działania dotyczące zapobiegania rozprzestrzenianiu...

Posted by Prezydent Ludomir Handzel on Saturday, July 25, 2020
koronawirus najnowsze informacje
Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka