sobota, 9 listopada 2024 08:46, aktualizacja 15 dni temu

Nowy smok w Krakowie. Jest w wyjątkowym miejscu

Autor Marzena Gitler
Nowy smok w Krakowie. Jest w wyjątkowym miejscu

Smok w towarzystwie zwierzaków stanął obok krakowskiego zoo. To kolejny element powiększającego się Smoczego Szlaku.

Wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa

Zoo w Krakowie to z pewnością miejsce, które odwiedzić powinien każdy turysta. Dlaczego? Jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce. W Lesie Wolskim funkcjonuje od 1929 roku i w tym roku świętuje swoje 95. urodziny.

W krakowskim zoo mieszka ponad 1400 zwierząt, przedstawicieli około 270 gatunków. Liczną grupę stanowią zwierzęta ginące i zagrożone wyginięciem (ponad 100 gatunków). Są to między innymi: żyrafa Rothschilda, koń Przewalskiego, hipopotam karłowaty, panda mała, pantera śnieżna, tygrys amurski, wilk grzywiasty, antylopa addaks, szympans, lemury wari i katta, słoń indyjski, kondor wielki, pingwin Humboldta.

Zoo intensywnie się rozwija. W ostatnich latach powstał wybieg dla wielkich kotów, pawilon dla hipopotamów karłowatych, nowa ptaszarnia, zbudowana na 95-lecie, a a w przyszłym roku zakończona zostanie budowa pawilonu dla małp i nowego wejścia dla grup zorganizowanych.  Ulubionym miejscem najmłodszych jest mini zoo, w którym można podziwiać i karmić zwierzęta domowe. Zoo przygotowuje okresowe wystawy, gry terenowe, a w Boże Narodzenie zaprasza do żywej szopki.

Zoo położone jest na wzgórzu w Lesie Wolskim – pięknym parku leśnym, unikalnym w dużych aglomeracjach miejskich. To oaza spokoju i ulubione miejsce spacerowe krakowian. Wędrówkę po lesie ułatwiają oznakowane szlaki turystyczne i wygodne miejsca odpoczynku na polanach. Jest tu też mnóstwo tras rowerowych i ścieżka edukacyjna. Obok usytuowana jest Symbioza - placówka edukacyjne Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, która organizuje spacery i warsztaty edukacyjne. W pobliżu warto zobaczyć Kopiec Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego oraz klasztor i erem kamedułów.

Do zoo można dojechać autobusem komunikacji miejskiej (odjeżdża spod stadionu Cracovii, w pobliżu Muzeum Narodowego, przy Alei Trzech Wieszczów i krakowskich Błoniach), a w weekendy w sezonie letnim linie są wzmacniane dodatkowymi kursami.

Smoczy Szlak coraz większy

Teraz dodatkową atrakcją będzie nowy miniaturowy smok, który stanął w pobliżu bramy głównej do ogrodu. Przypomnijmy, idea powstania Smoczego Szlaku zrodziła się w głowach krakowian: Witolda Górnego, Anny Jakubiak i Mariusza Meusa (geodety, który promuje też krakowski południk), którzy w 2022 roku zgłosili projekt do Budżetu Obywatelskiego. Kraków chciał w ten sposób uczcić 50-lecie Smoka Wawelskiego - słynnej rzeźby zaprojektowanej i wykonanej przez krakowskiego rzeźbiarza, Bronisława Chromego w 1969.

  • Zobacz też:
„Kraków Cię zasmoczy”. Drugi etap powstawania „Smoczego szlaku’
Pod koniec wakacji możemy się spodziewać inwazji smoków. Będzie można zobaczyć je w dziesięciu nowych miejscach.

Figury smoków zaprojektowali Andrzej Mleczko i Edward Lutczyn. Rzeźby wykonali prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Do tej pory na ulicach, placach, czy przy parkach Krakowa można znaleźć m.in. Geodetę, Turystę, Malarza, Smoka z Rybą, z Latawcem i z Mapą. W ostatnie wakacje dołączyli do nich Smok z literą K, Smok z metrem (do mierzenia), Smok Astronom, Smok Fotograf, Smok Lekarz, Smok Żołnierz, Smok Emausowy, Smok Lajkonik i Smok Romantyk. Teraz dołączył do nich kolejny, który stanął właśnie przy zoo. To smok ze zwierzętami.

Przy bramie głównej zoo zamieszkali nowi lokatorzy! Smok w towarzystwie zwierząt to rzeźba według projektu Andrzeja Mleczki, która została zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego. Na terenie całego Krakowa powstaje szlak Smoków Wawelskich i krakowskie zoo jest jednym z jego elementów! Zapraszamy! - napisało w poście ZOO Kraków.

Przy bramie głównej zoo zamieszkali nowi lokatorzy! Smok w towarzystwie zwierząt to rzeźba według projektu Andrzeja...

Opublikowany przez ZOO Kraków Piątek, 8 listopada 2024

Miasto smoków

Warto dodać, że Smok Wawelski i Smoczy Szlak to nie wszystko. Co roku w czerwcu Gród Kraka organizuje wielkie multimedialne widowisko - Paradę Smoków, w której podświetlone wielkie makiety smoków suną po Wiśle, a dzień później ulicami Starego Miasta maszeruje parada ze smokami przygotowanymi przez szkoły i grupy ochotników. Podziwia je nawet ponad 100 tysięcy widzów.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka