środa, 31 lipca 2024 11:38, aktualizacja 3 miesiące temu

„Kraków Cię zasmoczy”. Drugi etap powstawania „Smoczego szlaku"

Autor Krystian Kwiecień
„Kraków Cię zasmoczy”. Drugi etap powstawania „Smoczego szlaku"

Pod koniec wakacji możemy się spodziewać inwazji smoków. Będzie można zobaczyć je w dziesięciu nowych miejscach.

Już w zeszłym roku miała miejsce inauguracja szlaku pełnego figur mitologicznych gadów, które są jednym z symboli Krakowa. Wtedy postawiono siedem różnych wersji statuetek, które znalazły się w różnych częściach miasta. Na każdej z figurek jest kod QR, dzięki któremu mieszkańcy i turyści mogą dowiedzieć się nieco więcej o przebiegu szlaku i o samym konkretnym smoku. Warto również dodać, że żaden z nich nie jest przypadkowy. Każda z figur, autorstwa profesora Jana Tutaja, oraz doktora Jacka Dudka, reprezentuje daną dzielnicę, w której został postawiony. Za ich wzór posłużyły projekty dwóch krakowskich artystów - rysowników: Andrzeja Mleczki i Edwarda Lutczyna.

Pod koniec listopada ubiegłego roku, w różnych częściach Krakowa, pojawiło się siedem pierwszych smoków. Debiutancką figurą, był Smok Geodeta. Stoi on przy Szkole Podstawowej nr 29, przy alei Dembowskiego. Pozostałe sześć można spotkać na trasie od kina Kijów, gdzie stoi Smok Filmowiec, aż po plac Axentowicza, gdzie czeka Smok Malarz. Smoka Turystę znajdziemy przy parku Bednarskiego, Smoka Wodnego przy placu Na Groblach, Smoka z latawcem w parku Jordana i Smoka z mapą w parku Krakowskim. W czerwcu dołączył do nich Smok Kazimierz, który powstał z inicjatywy Galerii Kazimierz. Można go spotkać przy ul. Podgórskiej 34.

Na pomysł smoczego szlaku wpadli Witold Górny, Anna Jakubiak, oraz Mariusz Meus - miejscy aktywiści. W 2022 roku, gdy pierwszy raz głośniej zrobiło się o samej idei, mijało równe 50 lat od odsłonięcia rzeźby Smoka Wawelskiego autorstwa Bronisława Chromego. Akcja powstała pod hasłem „Kraków Cię zasmoczy”. Inspiracją był wrocławski szlak krasnalów.

Realizacja inicjatywy teraz wchodzi w drugi etap. Dziesięć nowych smoków, to kolejne obowiązkowe punkty do odwiedzenia podczas pobytu w Krakowie. Miejmy nadzieję, że nikt nie uszkodzi żadnej z nich tak jak przed rokiem, gdy swój smoczy róg stracił smok Turysta, który stoi przy krakowskim Parku Bednarskiego. Oto nowe figurki i ich lokalizacje:

  • Smok Sportowiec na skwerze Zbigniewa Brzezińskiego
  • Smok z literą K na skwerze u zbiegu ul. Krakowskiej i Rybaki
  • Smok z metrem (do mierzenia) przy ul. Mikołaja Kopernika, niedaleko kościoła św. Mikołaja
  • Smok Astronom przy ul. Mikołaja Kopernika 27, przed wejściem do ogrodu botanicznego
  • Smok Fotograf przy ul. Rakowickiej 22A, blisko Muzeum Fotografii im. Walerego Rzewuskiego
  • Smok Lekarz przy ul. Kopernika 40, przed wejściem do Katedry Kliniki Chirurgii UJ
  • Smok Żołnierz CK na rondzie Mogilskim, przy Bastionie V Lubicz – Twierdzy Kraków
  • Smok Emausowy na skwerze naprzeciwko klasztoru norbertanek
  • Smok Lajkonik na skwerze Konika Zwierzynieckiego
  • Smok Romantyk przy kładce o. Bernatka.
  • Zobacz też:
Który jest najpiękniejszy? W Krakowie pojawiły się niezwykłe smoki
Kto już widział pierwsze smoki, które stanęły dzisiaj w Podgórzu, Krowodrzy i Starym Mieście w ramach Budżet obywatelski miasta Krakowa?

fot: Bogusław Świerzowski / www.krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka