czwartek, 9 maja 2019 14:01

Nowy Targ. Obywatelskie zatrzymanie nietrzeźwego kierowcy

Autor Joanna Frydrych
Nowy Targ. Obywatelskie zatrzymanie nietrzeźwego kierowcy

Godną do naśladowania postawą i zdecydowaną reakcją wykazał się mieszkaniec gminy Nowy Targ, który udaremnił dalszą jazdę nietrzeźwemu kierującemu i przekazał go w ręce funkcjonariuszy.

Zdarzenie miało miejsce w środę, 8 maja około godziny 18.00 na drodze krajowej nr 47 w Klikuszowej. Zgłaszający jechał swoim samochodem w kierunku Nowego Targu. Z przodu „zygzakiem” jechał samochód osobowy marki Renault co wskazywało, że kierujący może być pod wpływem alkoholu. Mężczyzna o całej sytuacji powiadomił dyżurnego nowotarskiej komendy. Kiedy renault otarł się o barierki, zgłaszający nie miał już wątpliwości, wyprzedził go i zajechał mu drogę uniemożliwiając dalszą jazdę. W samochodzie jechały trzy osoby. Kierujący i jeden z pasażerów próbowali uciekać, jednak po chwili kierujący wrócił na miejsce. Pasażer siedzący na tylnej kanapie spał i początkowo nie był nawet świadomy tego co się dzieje. Po chwili na miejsce przyjechali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego nowotarskiej komendy i wylegitymowali kierującego renault, którym okazał się 26-letni nowotarżanin. Badanie jego trzeźwości wykazało ponad 1,7 promila. Pojazd został odholowany na koszt właściciela na parking strzeżony.

Pomimo prowadzonych różnego rodzaju kampanii i działań edukacyjnych nadal są osoby, które decydują się na prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu. Nietrzeźwi kierujący stwarzają bardzo duże zagrożenie w ruchu drogowym. Należy zawsze reagować w sytuacji, kiedy widzimy taką osobę wsiadającą za kierownicę samochodu lub na rower. Taka postawa to nasz społeczny obowiązek. Czasami jeden telefon na numer alarmowy 997 lub 112 może zapobiec tragedii.
Za kierowanie pojazdem będąc w stanie nietrzeźwości (tj. art.178a §1 k.k.) grozi wysoka grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów i kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Info: KWP Kraków

Podhale - najnowsze informacje