piątek, 31 grudnia 2021 07:49

Obostrzenia na Sylwestra. O tych restrykcjach musimy pamiętać

Autor Aleksandra Tokarz
Obostrzenia na Sylwestra. O tych restrykcjach musimy pamiętać

Przed nami sylwestrowy wieczór, który po raz kolejny upłynie w cieniu pandemii koronawirusa. W sylwestra obostrzenia obowiązujące w Polsce zostały lekko złagodzone. Sanepid wydał jednak konkretne zalecenia na ten czas. Wśród nich między innymi "noszenie maseczek, częste mycie rąk, weryfikacja paszportów covidowych, zachowanie 1,5-metrowej odległości pomiędzy uczestnikami imprez plenerowych".

Nowe obostrzenia epidemiczne wprowadzono 15 grudnia. W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń w 4. fali pandemii rząd zaostrzył limity osób w miejscach publicznych oraz transporcie zbiorowym, restauracjach, barach, hotelach czy kinach. Całkowicie zamknięte zostały kluby i dyskoteki. Ostatni z przepisów został jednak szybko znowelizowany - na Sylwestra kluby i dyskoteki mogą być otwarte. W pomieszczeniu może jednak przebywać jednocześnie nie więcej niż 100 osób - w limicie nie uwzględnia się zaszczepionych.

Zgodnie z wytycznymi GIS na sylwestra i Nowy Rok organizator wydarzenia powinien wyznaczyć osobę, która zadba o zachowanie wszelkich ustalonych procedur przeciwepidemicznych i będzie w kontakcie z sanepidem przed, w trakcie i po imprezie.

Osoby, które będą miały bezpośredni kontakt z klientem, powinny mieć aktualny paszport covidowy (aktualny certyfikat szczepień, status ozdrowieńca nie starszy niż 180 dni). Wszyscy pracownicy, według zaleceń GIS, muszą nosić maseczki i często dezynfekować dłonie. W ogólnodostępnych miejscach, toaletach, przy wejściu i wyjściu udostępnione powinny zostać środki do dezynfekcji oraz pojemniki na zużyte maseczki oraz jednorazowe rękawiczki.

Dodatkowo organizator zabawy powinien zadbać o weryfikację osób pod względem przyjęcia szczepionki przeciw Covid-19, poprzez kontrolę kodów QR przy wejściu na imprezę sylwestrową. Od osoby niezaszczepionej powinien wymagać przedstawienia wyniku testu na koronawirusa, który nie ma więcej, niż 48 godzin od wejścia na teren imprezy.

Wykonawcy i artyści, jeśli to możliwe, w trakcie występów powinni zachować odległość co najmniej 1,5 metra pomiędzy sobą. Wszystkie narzędzia służące do charakteryzacji - jeśli nie są jednorazowe - powinny być zdezynfekowane przed użyciem. Podczas wejścia i wyjścia z budynku publiczności, pracownicy ochrony i bileterzy mają być wyposażenie maseczki, środki do dezynfekcji rąk lub rękawiczki jednorazowe; ochrona powinna regularnie dezynfekować ręce. W kolejkach powinien być zachowany dystans co najmniej 1,5 m.

Obowiązkowa jest dezynfekcja dłoni przy wejściu do obiektu lub na teren imprezy. Preferowane są bilety elektroniczne. Powinno się wietrzyć/wentylować pomieszczenia, a sprzątanie i dezynfekcja toalet powinna odbywać się minimum raz na godzinę. Używanie nadmuchowych suszarek do rąk jest zakazane.

W trakcie imprez plenerowych obowiązuje zachowania co najmniej 1,5-metrowej odległości pomiędzy uczestnikami oraz zakrywania ust i nosa.

koronawirus najnowsze informacje

inf. RadioZet, fot. ilustracyjne/unsplash

Małopolska - najnowsze informacje