wtorek, 24 sierpnia 2021 13:57

Obostrzenia powrócą. Minister zdrowia: „Będzie podział na strefy na poziomie powiatów”

Autor Aleksandra Tokarz
Obostrzenia powrócą. Minister zdrowia: „Będzie podział na strefy na poziomie powiatów”

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o kolejnych krokach, związanych z wprowadzaniem obostrzeń. Przypomniał, że we wrześniu, wraz z końcem urlopów i powrotem uczniów do szkół „wrócimy do normalnego poziomu mobilności i interakcji społecznych”. To, jak zastrzegł, będzie wiązało się ze wzrostem ryzyka zwiększonej transmisji koronawirusa. Dlatego też już teraz planuje się wprowadzanie obostrzeń. Wiadomo jak będzie wyglądał ten proces.

- Przy wprowadzaniu obostrzeń covidowych będzie podział na strefy na poziomie powiatów, będzie przeskalowanie liczby zakażeń, brany pod uwagę będzie też stopień wyszczepialności – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak ocenił, we wrześniu liczba zakażeń będzie rosła. Według szacunków MZ początek miesiąca to około 200 przypadków dziennie. W okolicach połowy miesiąca wzrost liczby zakażeń może przyspieszyć. Dlatego, jak podkreślił szef ministerstwa zdrowia, konieczne jest stosowanie się do tradycyjnych środków zapobiegania zakażeniom.

Jak zapowiedział minister zdrowia, jeśli staniemy przed koniecznością wprowadzania nowych obostrzeń, to odbędzie się to na poziomie powiatów, a nie tak jak do tej pory – województw. Wyjaśnił, że zdecydowano się na taki wariant z uwagi na duże dysproporcje, jeżeli chodzi o poziom wyszczepienia w poszczególnych regionach – miejskich i wiejskich.

Adam Niedzielski podał dodatkowo przybliżone wskaźniki wprowadzania żółtych i czerwonych stref – przyznał, że wskaźniki zakażeń na 10 tys. osób zostaną dwukrotnie obniżone. Jednocześnie wysoki poziom zaszczepienia będzie przenosił dany powiat do niższej strefy. - Jeżeli dany region jest według liczby zakażeń klasyfikowany do którejś strefy, jeżeli w tym regionie zaszczepienie jest powyżej średniego w kraju, to będzie ta strefa obniżona. Czyli jeżeli ktoś ze względu na liczbę zakażeń ma czerwoną strefę, ale jego poziom wyszczepienia jest powyżej średniej, to będzie strefą żółtą - tłumaczył Niedzielski.

Jak wynika więc z wstępnych wyliczeń – powiaty będą trafiać do żółtej strefy w przypadku potwierdzenia 12 zakażeń na 10 tys. mieszkańców, a do czerwonej, jeśli na 10 tys. mieszkańców zachoruje 24. Minister zdrowia nie podał jednak, od kiedy miałyby obowiązywać restrykcje.

koronawirus najnowsze informacje

inf. RMF FM, fot. Twitter/Ministerstwo Zdrowia

Polska

Polska - najnowsze informacje