piątek, 27 listopada 2020 12:38

Obostrzenia, zakazy – co zmienia się od jutra?

Autor Tomasz Stępień
Obostrzenia, zakazy – co zmienia się od jutra?

Od soboty, 28 listopada rząd wprowadza zmiany w niektórych ograniczeniach związanych ze zwalczaniem pandemii. Rozpocznie się – jak to nazwał premier Morawiecki – etap odpowiedzialności.

Nowe zasady będą obowiązywały przez najbliższy miesiąc – od soboty 28 listopada do 27 grudnia. Jeśli w tym czasie uda się ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, po 27 grudnia możemy liczyć na dalsze luzowanie obostrzeń. Jednak – jak zapowiedział premier – na pewno nie wcześniej. Nie ma więc co liczyć na liczne spotkania przy wigilijnym stole czy świąteczne wyjazdy w góry.

W święta nie spotkamy się z rodziną? Rząd przyjął rozporządzenie
Wprowadzenie obostrzeń na okres świąt Bożego Narodzenia jest pewne. Rząd przyjął już rozporządzenie w tej sprawie. Według przyjętego rozporządzenia do 27 grudnia zakazane jest organizowanie “zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem spotkań do 5 osób, któ…

Co zatem zmienia się od 28 listopada? Prawdę mówiąc – niewiele.

Przywrócenie usług w galeriach handlowych z wyjątkami

- Od 28 listopada 2020 r. przywrócona zostanie możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. Wyjątek stanowi działalność sal zabaw. W sklepach, galeriach handlowych i placówkach pocztowych będzie obowiązywał limit osób:

– 1 os. na 10 m2 w przypadku obiektów nie większych niż 100 m2,

– 1 os. na 15 m2 w przypadku obiektów większych niż 100 m2.

Godziny dla seniora

W Wigilię, 24 grudnia, z uwagi na zwyczajowo skrócony czas pracy w tym dniu, nie będą obowiązywać godziny dla seniora. Poza tym dniem godziny dla seniora obowiązywać będą normalnie – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 12:00.

Biblioteki publiczne i naukowe

Rząd przywraca możliwość prowadzenia działalności bibliotekom publicznym i naukowym przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 m2 powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów.

I to z grubsza tyle. Nadal (przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych) będą mogły normalnie działać kasyna i lokale z automatami do gier hazardowych na monety, ale nie będą mogły baseny, aquaparki, siłownie czy kluby fitness. Nadal będzie obowiązywał zakaz działalności dyskotek i klubów nocnych i miejsc, gdzie można potańczyć. W hotelach nadal nocować będą mogli tylko goście przebywający w podróży służbowej, a więc – jak żartują komentatorzy – dyrektorzy mogą zameldować się w hotelu z sekretarką, ale już nie z żoną.

Zasady i ograniczenia w tzw. Etapie odpowiedzialności

 1. Przemieszczanie się:
 • dystans 1,5 m od innych osób;
 • ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w godz. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.
 1. Gastronomia – wyłącznie działanie „na wynos” i „na dowóz”.
 2. Salony fryzjerskie i kosmetyczne – funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – co najmniej 1,5 m odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi z wyjątkiem obsługi.
 3. Biblioteki publiczne i naukowe – możliwość prowadzenia działalności przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 m2 powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów.
 4. Komunikacja zbiorowa – ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym:
 • 50% liczby miejsc siedzących albo
 • 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
 1. Kult religijny:
 • ograniczenie liczby osób w kościołach – maksymalnie 1 osoba na 15m2;
 • obowiązek zachowania odległości minimum 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.
 1. Zgromadzenia i spotkania:
 • w zgromadzeniu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, przy czym odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m;
 • imprezy organizowane w domu – z udziałem maksymalnie 5 osób (do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą).
 1. Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe – możliwe wyłącznie bez udziału publiczności.
 2. Kasyna oraz obiekty działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety – 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.

Działalności zawieszone

 1. Wydarzenia kulturalne i kina – z wyjątkiem działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, takich jak próby i ćwiczenia, nagrań fonograficznych i audiowizualnych i wydarzeń transmitowanych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość – bez udziału publiczności.
 2. Hotele – z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców, personelu medycznego oraz pacjentów i ich opiekunów.
 3. Targi i wydarzenia – wyłączenie w formie on-line.
 4. Wesela, komunie i konsolacje
 5. Parki rozrywki
 6. Siłownie, kluby fitness i aquaparki
 7. Dyskoteki i kluby nocne

Przywrócenie usług w galeriach handlowych z wyjątkiem sal zabaw

Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń. Od 28 listopada 2020 r. przywracamy jednak możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. Wyjątek stanowi działalność sal zabaw. W sklepach, galeriach handlowych i placówkach pocztowych będzie obowiązywał limit osób:

– 1 os. na 10 m2 w przypadku obiektów nie większych niż 100 m2,

– 1 os. na 15 m2 w przypadku obiektów większych niż 100 m2.

Nadal będą obwiązywać godziny dla seniora – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 12:00.

Polska

Polska - najnowsze informacje