wtorek, 11 lutego 2020 13:26

Obwodnica Wadowic w rządowym programie budowy 100 obwodnic

Autor Marzena Gitler
Obwodnica Wadowic w rządowym programie budowy 100 obwodnic

Podczas specjalnie zwołanej w minioną sobotę konferencji prasowej minister infrastruktury ogłosił listę 100 obwodnic, które rząd planuje do budowy na najbliższe lata. Na liście znalazła się też obwodnica Wadowic.

Obwodnica Wadowic powstanie w ciągu drogi krajowej nr 28. Podstawowym celem inwestycji jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście na tej drodze.

Dzięki tej inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Inwestycja będzie stanowiła uzupełnienie istniejącej sieci dróg w mieście i pozytywnie wpłynie na płynność ruchu.

Południowa obwodnica Wadowic będzie stanowić ciąg drogi krajowej nr 28, na odcinku od ronda gen. Leopolda Okulickiego (gdzie połączy się z drogą krajową nr 52) do ul. Zegadłowicza. Obwodnica ma rozładować zatory w ruchu, jakie tworzą się na drogach krajowych nr 28 (Wadowice -Sucha Beskidzka) oraz 52 (Wadowice - Kraków). Planowana obwodnica uwzględniać będzie również planowaną do realizacji w kolejnej perspektywie finansowej UE Beskidzką Drogę Integracyjną, czyli drogę ekspresową S52.

Warto przypomnieć, że rozpoczęły się już prace przygotowawcze realizowane przez miasto Wadowice. Wpisanie na rządową listę obwodnicy Wadowic oznacza, że inwestycja zostanie dofinansowana przez państwo i będzie realizowana. Podczas konferencji minister Andrzej Adamczyk podał rok 2030 jako termin zakończenia budowy wszystkich 100 obwodnic.

W przypadku obwodnicy Wadowic przetarg na inwestycję miałby zostać ogłoszony w pierwszym kwartale 2025 roku.

zobacz też:

Sto obwodnic na lata 2020-2030. Ile z Małopolski?
Ministerstwie Infrastruktury poinformowało o opracowaniu Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Wśród nich znalazło się 7 obwodnic miast z Małopolski. - Ruch pojazdów przez środek miejscowości i uciążliwości z tym związane: korki, zanieczyszczenie powietrza, hałas, to codzienność wielu Pol…
Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje