czwartek, 25 sierpnia 2022 14:10

Od 70 lat czuwają nad bezpieczeństwem turystów w górach

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Od 70 lat czuwają nad bezpieczeństwem turystów w górach

Mowa o ratownikach z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Krynicy-Zdroju, które obchodzi w tym roku 70. urodziny.

Obchody jubileuszu odbyły się w niedzielę (21 sierpnia) podczas Małopolskiego Festiwalu Smaku w małopolskim uzdrowisku.

-Z tej okazji całej krynickiej Grupie GOPR chciałbym bardzo serdecznie podziękować za waszą pracę. Za to, że czuwacie, jesteście w ciągłej gotowości, a jak trzeba pomagacie turystom, którzy z różnych powodów doznają kontuzji. Jestem wam za to ogromnie wdzięczny. Dziękuję także panie naczelniku za naszą wzorową współpracę, której efektem jest wsparcie samorządu województwa dla krynickiej jednostki: doposażanie, dofinansowanie szkoleń. Obecnie prowadzimy wspólnie duży projekt, czyli budowa goprówki na Jaworzynie Krynickiej. Mam nadzieję, że w tym roku uroczyście ją otworzymy

- mówił w Krynicy-Zdroju marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

Jak mówi naczelnik krynickiej Grupy GOPR Michał Słaboń, historia jednostki rozpoczyna się podczas szkolenia w 1952 roku.

- Krynicki kurs rozpoczyna się w Nowym Domu Zdrojowym w Krynicy w roku 1952 w dniu 27 listopada, trwa do 1 grudnia. Zajęcia praktyczne odbywają się na stokach Huzarów i Góry Krzyżowej. W kursie uczestniczy 27 kandydatów, 23 z Krynicy, 3 z Nowego Sącza i 1 z Piwnicznej. Po zakończeniu kursu w dniu 1 grudnia 1952r odbywa się pierwsze zebranie ratowników. W obecności Kierownika GOPR Tadeusza Pawłowskiego ukonstytuował się pierwszy Zarząd, w następującym składzie osobowym; Prezes Józef Łuszczewski, Kierownik Krynickiego Pogotowia Jan Rybarski, Zastępca Prezesa Zbigniew Bukowski, Sekretarz Maciej Porzycki, Skarbnik Adam Lewicki. Krynicka sekcja terenowa GOPR, przyjmuje nazwę Krynickie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W dniu następnym podczas kolejnego zebrania wybrani zostają delegaci na Walny Zjazd Górskiego Pogotowia. Delegatami zostają; Józef Łuszczewski, Władysław Józwa, Jan Rybarski. W dniu grudnia1952r. odbywa się Walny Zjazd delegatów GOPR z udziałem delegacji sekcji terenowych, który doprowadza do wyboru Zarządu GOPR. Od przedstawionych wydarzeń rozpoczyna się historia pracy ratowników Grupy Krynickiej GOPR

- opowiada naczelnik GOPR.

Dzień Przewodników i Ratowników Górskich obchodzony jest corocznie 10 sierpnia. Wojewódzkie obchody święta goprowców i toprowców miały miejsce 21 sierpnia w Krynicy-Zdroju, połączone z obchodami jubileuszu 70-lecia i Małopolskim Festiwalem Smaku.

Inf. i foto: UMWM

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje