poniedziałek, 29 stycznia 2024 16:28

Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej otwarty po remoncie. Lepsze warunki i więcej łóżek dla pacjentów

Autor Marzena Gitler
Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej otwarty po remoncie. Lepsze warunki i więcej łóżek dla pacjentów

– Wyremontowana chirurgia ogólna i onkologiczna to jest ogromna pozytywna zmiana dla pacjentów – podkreśliła w piątek, 26 stycznia dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie Anna Czech. W otwarciu inwestycji, wartej 4,4 mln zł wzięli udział wicemarszałek Łukasz Smółka oraz Wojciech Skruch - Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Po blisko półrocznej przerwie otwarto zmodernizowany Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie. Oprócz poprawy warunków i nowego wyposażenia, zwiększono też liczbę miejsc dla pacjentów.

- Każda tego typu inwestycja, to inwestycja w ochronę ludzkiego zdrowia i życia. Pamiętajmy, że każdy z nas może kiedyś potrzebować pomocy- mówił na otwarciu wicemarszałek Łukasz Smółka.

– Wyremontowana chirurgia ogólna i onkologiczna to jest ogromna pozytywna zmiana dla pacjentów – podkreśliła dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie Anna Czech.

W symbolicznym przecięciu wstęgi wraz z nimi udział wziął m.in. kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej lek. Jacek Karaś, który bardzo cieszył się z zakończonej właśnie inwestycji.

W ramach remontu przebudowano zarówno obszar chirurgii onkologicznej, jak i chirurgii ogólnej. Na oddziale powstały jedno- i dwuosobowe sale z łazienkami, sale intensywnej opieki medycznej, punkty pielęgniarskie, gabinety zabiegowe, sale badań, a także pokoje pobytu dziennego pacjentów. Zwiększy się też komfort pracy dla personelu, który otrzymał zmodernizowane gabinety, pomieszczenia socjalne oraz administracyjne.

Mimo zmniejszenia liczby łóżek na salach, zwiększono liczbę miejsc dla pacjentów. Oddział będzie teraz w stanie przyjąć jednorazowo nawet 56 chorych. W trakcie remontu wymieniono też najstarszy sprzęt medyczny oraz zniszczone meble. Na całym piętrze zamontowano również klimatyzację.

Wartość całkowita inwestycji to blisko 4,4 mln zł, z czego 3 mln pochodzi z budżetu Województwa Małopolskiego, a prawie 1,4 mln zł stanowi wkład własny szpitala.

Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza SPZOZ w Tarnowie rocznie przyjmuje blisko 3 tys. pacjentów. Blisko 40 procent z nich trafia do placówki w trybie „ostrym”, czyli w stanach nagłych bezpośrednio ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. W ramach oddziału rocznie przeprowadzanych jest blisko 2,5 tys. zabiegów operacyjnych.

fot. Artur Gawle/ Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka