poniedziałek, 4 grudnia 2023 14:09

Odnalazł skarb pradziadka. Przeleżał w ukryciu kilkadziesiąt lat

Autor Marzena Gitler
Odnalazł skarb pradziadka. Przeleżał w ukryciu kilkadziesiąt lat

Mieszkaniec Lednicy Górnej (gmina Wieliczka) w jednym z pomieszczeń gospodarczych odnalazł broń oraz amunicję pochodzącą z okresu II wojny światowej. "Skarb" ukrył w tym miejscu najprawdopodobniej jego pradziadek.

Mieszkaniec Lednicy Górnej w jednym z pomieszczeń gospodarczych odkrył zapomnianą skrytkę. Gdy ją otworzył okazało się, że znajduje się tam zardzewiała broń i amunicja, pochodząca z czasów II wojny światowej.

Mężczyzna o nietypowym "skarbie" powiadomił 2 grudnia wielickich policjantów. Jak przypuszczał, broń należała jeszcze do jego pradziadka, który wiele lat temu ukrył ją w tym miejscu.

Policjanci zabezpieczyli 79 sztuk amunicji kaliber 7,62 oraz drewnianą kolbę i korpus broni Beretta M38. To udoskonalona w 1938 roku wersja skonstruowanego w połowie lat trzydziestych, przez włoskiego inżyniera Tullio Marengoni, zatrudnionego w firmie Beretta pistoletu maszynowego (Beretta M35). Pistolety maszynowe M38 pierwszych serii różniły się od siebie drobnymi szczegółami ponieważ ciągle trwały prace nad dopracowaniem tej broni. Na przełomie lat 1938/1939 rozpoczęto produkcję kolejnej udoskonalonej wersji oznaczonej jako M38A. Beretta M38A szybko wyparła z uzbrojenia armii włoskiej starsze typy pistoletów maszynowych i stała się obok karabinu M91/38 podstawową bronią żołnierzy włoskiej piechoty. Pistolety maszynowe produkowano dla armii włoskiej i na eksport (dla III Rzeszy i Królestwa Rumunii). Po 1943 i upadku Benito Mussoliniego zakłady Beretta zostały przejęte przez Niemców, którzy produkowali broń do końca II wojny światowej.

Po zakończeniu wojny produkcja Beretty M38A była kontynuowana do 1950. Ostatnią produkowaną wersją była Beretta M38/49 (przyjęto do uzbrojenia przez Bundeswehrę jako MP1).

fot. KPP Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka