wtorek, 9 marca 2021 13:20

Ograniczenia terytorialne przy zapisie na szczepienia. Od kiedy wejdą w życie?

Autor Aleksandra Tokarz
Ograniczenia terytorialne przy zapisie na szczepienia. Od kiedy wejdą w życie?

Kolejna ważna zmiana w sprawie szczepień. Przy kolejnych zapisach będą obowiązywać ograniczenia terytorialne. Oznacza to, że pacjent będzie mógł wybrać punkt nie dalej niż w promieniu 100 km od miejsca zamieszkania.

Celem nowej zasady jest uniknięcie kolejnych przypadków, kiedy seniorzy mieszkający w Szczecinie musieli jechać na szczepienie do Przemyśla. Ma ona obowiązywać od 25 marca, czyli momentu, w którym ruszy kolejna tura zapisów seniorów w wieku 70+.

Zasada nie będzie prawdopodobnie obowiązywać podczas zapisów dla rocznika 1952, które zaczynają się pojutrze. Wynika to z faktu, iż nie uda się tak szybko zmienić systemów komputerowych. Dodatkowo, grupa wiekowa 65-69 lat ma być szczepiona preparatem firmy AstraZeneca, a dla pierwszych roczników są one już zabezpieczone. Nie powinno więc wiązać się to z tzw. turystyką szczepionkową.

Ten problem może jednak pojawić się w momencie wznowienia zapisów osób z grupy 70+, gdyż ci muszą otrzymać szczepionki mRAN Pfizera i Moderny. Dostawy tych preparatów wciąż nie są jednak potwierdzone, co oznacza, iż może brakować terminów.

Wielkanoc jak Wigilia. Pięć osób plus domownicy?
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia wprost przyznaje, że te święta będziemy musieli spędzić tak, jak wcześniejsze święta Wielkiejnocy i Bożego Narodzenia. Oznacza to, że na spotkaniach rodzinnych będzie mogło pojawić się maksymalnie pięć osób.

Zapisując się na szczepienie do wyboru będą więc wyłącznie te miejsca, które są położone nie dalej niż 100 km od miejsca zamieszkania. Nawet jeśli dana osoba chciałaby zapisać się na termin na drugim końcu Polski, nie będzie to możliwe.

koronawirus najnowsze informacje

inf. RMF24, fot. ilustracyjne

Polska

Polska - najnowsze informacje