czwartek, 16 maja 2019 14:09

Ogród w Rzuchowej rozpoczyna nowy sezon

Autor Marzena Gitler
Ogród w Rzuchowej rozpoczyna nowy sezon

Ogród Starych Odmian Banku Genów w Rzuchowej (gm. Pleśna) obudził się do życia po zimowym śnie. W nowym sezonie, za nami jest już kilka inicjatyw, jak dzień otwarty, w którym wzięło udział 150 osób, co jest rekordową frekwencją tego typu wydarzeń w Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej.

Podczas Dnia Otwartego zrealizowano rękodzielnicze warsztaty wielkanocne, wykonano palmę i ozdoby wielkanocne. Na tym nie koniec, ponieważ w ogrodach CPL zorganizowano kreatywne zabawy – poszukiwano jajek wielkanocnych, a także przeprowadzono gry i zabawy na świeżym powietrzu. Całość dopełniły zabawy rodzinne.

Przed nami jeszcze więcej ciekawych przedsięwzięć w ogrodzie, który ma służyć ratowaniu i rozpowszechnianiu starych odmian roślin. Już 6 czerwca w ramach Festiwalu Święta Ogrodów będzie można podziwiać ogród w Rzuchowej. Ogród, który powstał przy Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej, to miejsce, które jest przeznaczone zarówno dla grup szkolnych oraz turystów, jak i tych, którzy trudnią się rolnictwem bądź dla osób – pasjonatów ogrodnictwa. Każdy może go odwiedzić i skorzystać z wymiany roślin z banku genów, która odbywa się zgodnie z zasadą „sadzonka za sadzonkę”. Ktoś „deponuje” kapitał w postaci roślin, żeby kolejne osoby mogły korzystać z „odsetek” natury, które zaowocują dla kolejnych osób odwiedzających bank genów w Rzuchowej.

Ogród jest podzielony na cztery grupy tematyczne: warzywa, kwiaty ozdobnych, zioła, a także krzewy i rośliny owocowe – tzw. jagodnik. W części warzywnej posadzono m. in.: jarmuż, marchew, pietruszkę, buraki czerwone. Kwiaty ozdobne, to np.: ostróżka, rododendrony, liliowce, malwy. Wśród ziół znajdziemy chociażby: lawendę, szałwię, miętę w odmianach, melisę, rozmaryn, tymianek. A w jagodniku posadzono: truskawki starej odmiany senga sengana, maliny, porzeczki, agrest. W warzywniku dwa razy w miesiącu w okresie od maja do września prowadzone są otwarte i bezpłatne zajęcia. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z Dorotą Kuną z gospodarstwa Orlikowy Sad pod nr tel 608 188 547 lub z Stowarzyszeniem Grupa Odrolnika tel 14 307 05 01, kom. 603 99 56 10, e-mail: grupaodrolnika@wp.pl.

Warto odkryć ten niezwykły ogród usytuowany w obrębie zespołu dworsko-parkowego w Rzuchowej w konwencji historycznych założeń – wirydarza, czyli jednej z form aranżacji przestrzeni stosowanej w dworskich ogrodach. Przy okazji wizyty w Rzuchowej można więc poznać dawny wygląd polskiej wsi i założeń ogrodowych przy dworach Małopolski.

Najważniejszą misją inicjatywy jest zachowanie starych odmian roślin oraz promocja zdrowej żywności. To także szansa dla lokalnej społeczności na rozwój agroturystyki opartej o lokalne odmiany roślin uprawnych. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach tzw. Małego Grantu.

Ogród doskonale wpisuje się w działalność Centrum Produktu Lokalnego. – W naszej placówce prowadzimy działania mające na celu podtrzymywanie i promocję tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Działamy na rzecz ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, jak również prowadzimy działania mające na celu ochronę i promocje zdrowia, zdrowego stylu życia, świadomego odżywiania i postaw przyjaznych środowisku – mówi Jan Czaja, ze Stowarzyszenia Grupa Odrolnika, które prowadzi Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej.

Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 16:00. W budynku Centrum Produktu Lokalnego na parterze znajduje się sklepik z lokalnymi produktami wśród których znajdują się m.in. świeże i ekologiczne owoce oraz warzywa od lokalnych producentów, który jest czynny: w poniedziałek, środę, czwartek i piątek w godzinach od 08:00 do 16:00, we wtorki w godzinach od 08:00 do 18:00. Informacje o CPL można śledzić na www.cpl.odrolnika.pl.

mat. prasowe

Tarnów - najnowsze informacje