Betonowe kajaki studentów Politechniki Krakowskiej zrobiły furorę w międzynarodowych zawodach BetonKanoRace 2023 w holenderskim Delft. Ekipa studentów Politechniki z Koła Naukowego Footprint zdobyła w weekend dwa złote medale w wyścigach osad mieszanych (w nagrodę otrzymała m.in. … betonowe puchary), stanęła też na trzecim stopniu podium wśród kobiecych dwójek.
Międzynarodowe wyścigi betonowych kajaków to coroczna impreza, organizowana przez i dla studentów architektury, budownictwa i inżynierii lądowej z całej Europy. To wyjątkowy wyścig, w którym drużyny ścigają się na wodzie we własnoręcznie zbudowanych kajakach z betonu, udowadniając, że beton daje więcej możliwości niż tylko te, które znamy z realizacji budowlanych. Setki studentów z europejskich uczelni przez rok pracują nad zbudowaniem najszybszego, najbardziej innowacyjnego i ekologicznego kajaka, którym stają do rywalizacji w czasie zawodów betonowych kajaków. W tym roku organizatorem BetonKanoRace był Uniwersytet Techniczny w holenderskim mieście Delft.
"Konstrukcja PKanoe2 naszych wspaniałych studentów z SKN Footoprint (zespół studentów Politechniki Krakowskiej pracujący nad budową kajaka PKanoe - przyp. rad.) zwyciężyła w dwóch kategoriach: składów damsko- męskich (mix) na 100 (Małgorzata Wróbel, Wojtek Białecki) oraz 200 metrów (Ewa Słupska, Marcin Różycki)! Jesteśmy niezwykle dumni i szczęśliwi z tych zwycięstw, bo wiemy jak wiele pracy kosztowało stworzenie odpowiednich mieszanek betonowych, opracowanie optymalnego kształtu łódek oraz przygotowanie fizyczne zawodników do startów. Studenci Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki rywalizowali w Delft z 15 innymi załogami z 6 krajów i podobnie jak rok temu w Niemczech, byli jedynymi przedstawicielami Polski. Bardzo cieszymy się z długiej współpracy tego zespołu z FutureLab i jesteśmy dumni, że możemy ich wspierać! Wielkie brawa dla całej ekipy i opiekunów naukowych: prof. Izabeli Hager, dr Katarzyny Mróz, dr Mateusza Sitarza, prof. Tomasza Tracza i prof. Tomasza Zdeba z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej! " - pogratulował FutureLab Politechniki Krakowskiej na Facebooku. 16 maja odbyło się uroczyste powitanie zwycięskiej ekipy w Krakowie.
Właśnie zakończyły się międzynarodowe zawody kajaków betonowych Betonkanorace 2023 w holenderskim Delft. Konstrukcja #PKanoe2 naszych wspaniałych studentów z SKN Footprint zwyciężyła w dwóch kategoriach: składów damsko- męskich (mix) na 100 (Małgorzata Wróbel, Wojtek Białecki) oraz 200 metrów (Ewa Słupska, Marcin Różycki)! 🤩💪🚀 Jesteśmy niezwykle dumni i szczęśliwi z tych zwycięstw, bo wiemy jak wiele pracy kosztowało stworzenie odpowiednich mieszanek betonowych, opracowanie optymalnego kształtu łódek oraz przygotowanie fizyczne zawodników do startów. 👉Studenci Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki rywalizowali w Delft z 15 innymi załogami z 6 krajów i podobnie jak rok temu w Niemczech, byli jedynymi przedstawicielami 🇵🇱Polski. 👉Bardzo cieszymy się z długiej współpracy tego zespołu z FutureLab i jesteśmy dumni, że możemy ich wspierać! Wielkie brawa dla całej ekipy i opiekunów naukowych: prof. Izabeli Hager, dr Katarzyny Mróz, dr Mateusza Sitarza, prof. Tomasza Tracza i prof. Tomasza Zdeba z Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej !!! 🤩 Ps. Jutro wrzucimy tutaj galerię zdjęć z zawodów, tylko najpierw musimy wybrać najlepsze 😉
Opublikowany przez FutureLab PK Sobota, 13 maja 2023
Studenci Politechniki Krakowskiej byli jedyną ekipą z Polski podczas holenderskich zawodów. Przygotowywali się do nich przez rok, pracując nad innowacyjnymi mieszankami betonowymi, z których zbudowali kajaki, dopracowując optymalny kształt łódek (w czym pomagali im eksperci szkutnictwa w Polsce - Krzysztof i Grzegorz Polaczykowie) oraz przygotowując się podczas specjalistycznych treningów do sportowej rywalizacji. W tegorocznym starcie wykorzystali ubiegłoroczne doświadczenia z udziału w zawodach w Niemczech oraz bezcenne wsparcie naukowych mentorów z Politechniki Krakowskiej: prof. Izabeli Hager, dr inż. Katarzyny Mróz, dr inż. Mateusza Sitarza, dr hab. inż. Tomasza Tracza i dr hab. inż. Tomasza Zdeba, naukowców z Wydziału Inżynierii Lądowej. Przy ich pomocy stworzyli wysokowartościowy kompozyt betonowy z proszków reaktywnych RPC, z którego zbudowali ultralekkie łodzie, o wysokiej szczelności i cieniutkich ścianach. Sięgnęli w nich po sukcesy w BetonKanoRace 2023.

W tym roku organizatorem BetonKanoRace był Uniwersytet Techniczny w holenderskim mieście Delft (TU Delft).












