niedziela, 31 maja 2020 20:27

Olkusz. Znajomość internetowa kosztowała ją 120 tys. złotych

Autor Marzena Gitler
Olkusz. Znajomość internetowa kosztowała ją 120 tys. złotych

58-letnia olkuszanka uwierzyła, że koresponduje z amerykańskim inżynierem, pracującym na platformie wiertniczej na Morzu Północnym i przelała na jego konto 120 tys. złotych…

26 maja br. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu przyjęli zawiadomienie o oszustwie, popełnionym  na 58-letniej mieszkance powiatu. Kobieta we wrześniu ubiegłego roku zawarła znajomość z mężczyzną na jednym z  portali społecznościowych.

Oszust pisał, że pracuje na platformie wiertniczej na Morzu Północnym w Szkocji, a pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.  Wyznał też, że ma 14-letniego syna. Internetowa znajomość  przebiegała bardzo dynamicznie.  Po kilku miesiącach mężczyzna obiecywał, że przyjedzie do kobiety  na Święta Bożego Narodzenia. Pisał również, że napotkał trudności, albowiem firma, w której pracował, nie wyrażała zgody na jego przyjazd do Polski.

Mężczyzna przekonywał 58-latkę, że w Polsce zamierza otworzyć własną firmę. Nie mógł jednak opłacić rachunków związanych z podróżą, ponieważ miał zablokowane konto. Prosił, by kobieta zapłaciła depozyt oraz uiściła inne opłaty związane z jego przyjazdem do Polski. Obiecywał zwrot wszystkich pieniędzy.  Kobieta miała pokryć te koszty i szybko odzyskać pieniądze. Łącznie przelała ponad 120 tysięcy złotych. Dopiero wtedy zorientowała się, że to najprawdopodobniej oszustwo i powiadomiła  policję.

Policjanci ustalają teraz mechanizm działania sprawcy. Gromadzą wszystkie możliwe szczegóły, które pozwolą trafić na ślad przestępcy.

To kolejna w ciągu ostatnich kilku miesięcy ofiara tzw. oszustwa oszustwa nigeryjskiego. Poprzednio 8 tys. zł straciłą mieszkanka powiatu sądeckiego i 16 tys. mieszkanka powiatu gorlickiego.

Jak działają podobni oszuści? Zobacz:

Atakują głównie kobiety. Nawiązują więź, potem proszą o pieniądze
Zaczyna się od przyjęcia zaproszenia do grona znajomych na Facebooku. Na zdjęciu - przystojny mężczyzna, w rozmowie przez komunikator - sympatyczny i niezwykle przekonujący. Jak się później okazało to oszust, który szybko zdobył zaufanie kobiety i uśpił jej czujność. Ofiary straciły jedna 8, druga …
Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje