wtorek, 15 lutego 2022 13:01

Omikron powoduje zmarszczki, bo niszczy kolagen? Zaskakujące doniesienia

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Omikron powoduje zmarszczki, bo niszczy kolagen? Zaskakujące doniesienia

Pacjenci, którzy zarazili się wariantem Omikron, skarżą się na zmiany skórne. Niektóre osoby twierdzą, że koronawirus przyczynił się u nich do niedoboru kolagenu.

Omikron może powodować zmiany skórne. Lekarze, wśród najczęstszych objawów skórnych, wymieniają:

  • swędzącą i wysuszoną skórę w szczególności w okolicy szyi i dekoltu,
  • popękane usta,
  • pokrzywka,
  • wysypka przypominająca odmrożenie skóry,
  • czerwona lub fioletowa skóra palców tzw. "covidowe palce",
  • swędząca lub kłująca wysypka.

Lekarze przestrzegają jednak przed diagnozowaniem zakażenia COVID-19 wyłącznie na podstawie objawów skórnych. Są one bowiem tylko jednym z objawów choroby.

Internauci dzielą się również spostrzeżeniami dotyczącymi pojawienia się większej ilości zmarszczek i przesuszenia skóry. Pada określenie, że Omikron "zjadł" im kolagen. Eksperci uważają, że jest mało prawdopodobne, aby przyczyną objawów był niedobór kolagenu.

– Ciężko wychwycić jakiś konkretny mechanizm, który mógłby powodować, że COVID-19 redukowałby włókna kolagenowe czy zmniejszał ich elastyczność

– mówi WP abczdrowie dr Jacek Krajewski, lekarz rodzinny oraz Prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

– Obniżenie poziomu kolagenu po zakażeniu koronawirusem nie ma żadnego uzasadnienia medycznego. COVID-19 nie "zjada" kolagenu. Natomiast część pacjentek bierze kolagen przy wypadaniu włosów, co często się zdarza u ozdrowieńców. Być może stąd to nieporozumienie

– wyjaśnia WP abczdrowie prof. Adam Reich, kierownik Kliniki Dermatologii w Rzeszowie oraz sekretarz Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Inf.: WP abczdrowie

Polska

Polska - najnowsze informacje