poniedziałek, 27 września 2021 12:28

Biała flaga w sprawie deklaracji anty-LGBT? Opóźnione obrady, zmiany w nowej deklaracji - zamieszanie na sejmiku

Autor Marzena Gitler
Biała flaga w sprawie deklaracji anty-LGBT? Opóźnione obrady, zmiany w nowej deklaracji - zamieszanie na sejmiku

Opóźnione obrady, pośpiesznie zwoływane konsultacje, w końcu zmiana w dokumencie, który miał dziś zostać przegłosowany - tak wygląda dzisiejsza sesja sejmiku małopolskiego. Padł nawet wniosek o przerwanie obrad, które zamieniły się w polityczne przepychanki, a poseł Marek Sowa pozostawił marszałkowi Kozłowskiemu białą flagę, jako symbole tego, co dzieje się z Małopolską pod jego rządami.  

Sejmik małopolski miał dziś uchylić deklarację anty-LGBT i przyjąć nową uchwałę tzw. Konsensus małopolski. Projekt deklaracji znalazł się w ostatniej chwili (dopiero w piątek, 24 września, a nie tak jak przewiduje regulamin sejmiku 7 dni przed sesją) na stronie BIP sejmiku. Jednak na sesji nie został przegłosowany. Dlaczego?

Obrady rozpoczęły się z dwugodzinnym opóźnieniem. Przed sesją zwołano spotkanie klubu radnych PiS i okazało się, że dopiero wtedy konsultowano z radnymi przygotowany na sesję projekt nowej deklaracji, jednak nie zyskał on aprobaty większości. Potem jeszcze odbyło się spotkanie marszałka z klubami opozycyjnymi. Obrady sesji dwukrotnie opóźniano.

Sytuację komentował na Twitterze Tomasz Urynowicz: "Ponad 3 godziny negocjacji na klubie PiS. Spodziewany brak większości dla propozycji Marszałka, przedstawił przed sesją nowy projekt."

Obrady rozpoczęły się dopiero o godz. 12, ale PiS nie miał większości do wprowadzenia swojego, zapowiadanego projektu nowej deklaracji, tzw. "konsensusu małopolskiego", bo okazało się że w klubie są duże podziały. W porządku obrad znalazł się też projekt opozycji uchwały o unieważnieniu deklaracji anty-LGBT, który ma być procedowany pod koniec obrad.

Na sesji zabrał głos poseł Marek Sowa, który zostawił marszałkowi białą flagę, będącą symbolem tego, jak działa marszałek Witold Kozłowski.

Komentarz do sytuacji w Sejmiku Małopolska Uchylenie deklaracji anty-lgbt

Opublikowany przez Marka Sowę Poseł nę Sejm RP Poniedziałek, 27 września 2021

Poseł Marek Sowa najpierw odniósł się do tego, że obrady sejmiku wciąż odbywają się zdalnie, podczas gdy nawet parlament obraduje stacjonarnie. - Jak państwu nie wstyd, aby sesja sejmiku, najważniejszego organu w Małopolsce odbywała się na takim poziomie. W najmniejszej Małopolskiej gminie nie ma takiej sytuacji. To kompromitacja tego organu. Dziwię się państwu radnym, że tolerujecie tę sytuację od wielu miesięcy i ciągle godzicie się na zdalne sesje - mówił poseł, który podkreślił, ze obrady powinny odbywać się stacjonarnie. Stwierdził też, że epidemia jest pretekstem unikania normalnych obrad. - Używacie covidu nie wiadomo do czego, czego się państwo boicie - pytał retorycznie.

Poseł zarzucił radnym PiS, że odrzucili wniosek opozycji, aby punkt dotyczący uchylania deklaracji anty-LGBT znalazł się na początku obrad. - Przewodniczący Duda podał kilka powodów, dlaczego ten punkt ma być rozpatrywany na samym końcu, ale te powody w gruncie rzeczy są takie same, jak w Sejmie Rzeczypospolitej Rolskiej: wszystko, co jest niewygodne dla władzy musi być rozpatrywane w środku nocy, kiedy już nikt nie obserwuje - ocenił poseł i podkreślił, że ten temat żywo interesuje opinię publiczną i powinien być dzisiaj rozstrzygnięty jako pierwszy.

Zarzucił też Tadeuszowi Dudzie, że  stał się swoistą twarzą tej homofobicznej uchwały, które dwa lata temu została przyjęta".

Na koniec zwrócił się do marszałka Kozłowskiemu, któremu chciał wręczyć białą flagę, jako symbol skuteczności jego działania. - Panie marszałku Kozłowski, gdzie jest zapowiadana przez pana uchwała zmieniająca uchwałę anty-LGBT sprzed dwóch lat? Przecież we wtorek zwołał pan specjalną konferencję prasową, na której pan informował o "małopolskim konsensusie ". Konsensus to zgoda a "małopolski konsensus" to zgoda marszałka z treścią i nikogo więcej - mówił poseł, który odniósł się do braku konsultacji dotyczących treści nowej uchwały zmieniającej deklarację anty-LGBT, które miała być podjęta na tej sesji.

Marek Sowa zarzucił też Witoldowi Kozłowskiemu, że nawet nie skonsultował treści dokumentu w środowisku Prawa i Sprawiedliwości i z wspierającym go małopolskim Kościołem. - Czy zgadza się z tym konsensusem, który pan przygotował i opracował na przykład arcybiskup Jędraszewski? - pytał poseł - Nie sądzę. Myślę, że poświeci panu kilka kazań w najbliższym czasie. Czy zgadza się z pana konsensusem Zbigniew Ziobro? Nie sądzę, słuchałem jego wystąpienia w piątek na konferencji prasowej. Nie będę się wypowiadał za pana senatora i radnego Bogdana Pęka ale znając jego poglądy jestem też przekonany że ani trochę (się nie zgadza - przyp. red. ). Czy wreszcie zainteresował pan i przedstawił ten "konsensus" radnym z klubów opozycyjnych? Pięć minut przed rozpoczęciem sesji a właściwie półtorej godziny po planowanym rozpoczęciu - podsumował i wyciągnął schowana za mównicą białą flagę, którą przygotował dla marszałka Kozłowskiego. - Tak wygląda "małopolski konsensus". Małopolski konsensus to dziś w zasadzie biała flaga, która będzie powiewała na Racławickiej 56 (siedziba Urzedu Marszałkowskiego w Krakowie - przyp. red.) jako symbol kapitulacji i osamotnienia marszałka Kozłowskiego, ale wcześniej czy później i tak uchylicie tę hańbiącą i wstydliwą dla naszego regionu uchwałę - dodał.  

Opinię posła podzielił Tomasz Urynowicz, który przypomniał, że projekt nowej deklaracji nie został odpowiedni skonsultowany i pojawił się w ostatniej chwili.

Reakcją na gorącą dyskusję był głos radnego Stanisława Pasonia, który zawnioskował o zamknięcie sesji i ustalenie kolejnego terminu, tym razem w Krakowie i stacjonarnie. Zaapelował też o opadnięcie emocji, ale jego wniosek formalny został odrzucony i obrady są kontynuowane.

W kolejnym punkcie Tomasz Urynowicz złożył oświadczenie o tym, że skieruje do sądu sprawę swojego odwołania na poprzedniej sesji do którego doszło z naruszeniem obowiązującego regulaminu.

Na sesji pojawiła się też sprawa kontroli prowadzonych przez posła Marka Sowę, dotycząca wydatkowania pieniędzy na Europejski Festiwal Biegowy. Organizację dwóch imprez biegowych w Krynicy w tym samym czasie poseł nazwał głupotą.

Marszałek ripostował przypominając mu ponad 170 tys. zł wydane na szkolenie swojego sekretarza, gdy był marszałkiem.

Obrady trwają. Czy ostatecznie zostanie przyjęta nowa lub odwołana deklaracja anty-LGBT z 2019 roku - zobaczymy.

fot. UMWM i Fb. poseł Marek Sowa

Kraków

Kraków - najnowsze informacje