środa, 22 września 2021 12:07

Sejmik uchyli deklarację anty-LGBT. "Usunęliśmy wszystkie zapisy"

Autor Marzena Gitler
Sejmik uchyli deklarację anty-LGBT. "Usunęliśmy wszystkie zapisy"

Sejmik małopolski uchyli deklarację anty-LGBT. Uchwała w tej sprawie ma zostać podjęta na najbliższej sesji, 27 września. – Nowy projekt będzie przedstawiany w poniedziałek na sesji sejmiku. Zgodnie z oczekiwaniami usunęliśmy wszystkie zapisy dotyczące tych wrażliwych tematów oraz nieprecyzyjnych terminów sprzeciwiających się ideologii LGBT – poinformował marszałek województwa Witold Kozłowski.

W porządku obrad XLV Sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego znalazł się punkt o uchyleniu Deklaracji Nr 1/19 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii „LGBT” do wspólnot samorządowych. To właśnie kontrowersyjna deklaracja anty-LGBT, które zapisy wywołały ostrą reakcję Komisji Europejskiej i zagrożenie sankcjami w postaci wstrzymania unijnego wsparcia wysokości nawet 3,5 mld euro.

O uchylenie deklaracji wnioskowała opozycja radnych sejmiku, ale 19 sierpnia radni PiS sprzeciwili się temu i dokument nadal obowiązuje. 6 września radni KO złożyli po raz drugi projekt uchwały o uchyleniu deklaracji. - Złożyłem tę deklarację po raz drugi licząc, że nasi koledzy pójdą po rozum do głosy - mówił na konferencji prasowej 20 września Jacek Krupa, szef klubu radnych KO sejmiku małopolskiego.

O usunięcie zapisów, które budzą zastrzeżenia unijnych urzędników prosił w piśmie do zarządu województwa małopolskiego Waldemar Buda, sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Dziś marszałek Witold Kozłowski przedstawił stanowisko zarządu województwa oraz prezydium klubu Prawo i Sprawiedliwość. – Przygotowaliśmy projekt, który będzie przedstawiany w poniedziałek na sesji sejmiku. Zgodnie z oczekiwaniami usunęliśmy wszystkie zapisy dotyczące tych wrażliwych tematów oraz nieprecyzyjnych terminów sprzeciwiających się ideologii LGBT – zapowiedział.

– Nowy projekt będzie przedstawiany w poniedziałek na sesji sejmiku. Zgodnie z oczekiwaniami usunęliśmy wszystkie zapisy dotyczące tych wrażliwych tematów oraz nieprecyzyjnych terminów sprzeciwiających się ideologii LGBT – stwierdził marszałek Witold Kozłowski.

W deklaracji zostaną utrzymane zapisy, w zmienionym nieco kształcie, dotyczące wsparcia dla każdej małopolskiej rodziny. - Znajdzie się w niej odwołanie się do tysiącletniej tradycji narodu państwa polskiego i wielowiekowego umiłowania Polaków do wolności – mówił marszałek.

Sprawę kontrowersji wokół deklaracji anty-LGBT i grożących za to sankcji finansowych nagłośnił Tomasz Urynowicz, który został potem odwołany z funkcji wicemarszałka małopolski. Witold Kozłowski utrzymywał, że Małopolsce nie grozi wstrzymanie dotacji, a sprawa jest nadal w toku konsultacji. Na ostatniej sesji mówił z uporem, że Komisja nie oczekuje uchylenia deklaracji, a jedynie zajęcia stanowiska w sprawie. Teraz jednak okazało się, że bez uchylenia nie zakończy się sporu, mogącego kosztować Małopolskę utratę unijnych dotacji.

14 września - w dzień upływu unijego ultimatum, zarząd województwa powołał pełnomocnika ds. równego traktowania i praw rodziny i zapowiedział powoływanie całej Rady d.s Równego Traktowania, jak widać to jednak nie wystarczyło.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje