wtorek, 2 czerwca 2020 11:38

Oprogramowanie – podstawa działania komputera

Autor Głos 24
Oprogramowanie – podstawa działania komputera

Bez oprogramowania komputer/laptop, czy smartfon byłyby jedynie bezużyteczną obudową. Oprogramowanie doprowadziło do powstania informatyki i unowocześnienia przemysłu i techniki. Synonimami słowa „oprogramowanie” są określenia „program komputerowy” i „aplikacja”. Według definicji oprogramowanie to zbiór informacji w postaci instrukcji i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów. Oprogramowanie przetwarza dane w wyznaczonym przez twórcę zakresie.

Ochrona praw autorskich

Oprogramowanie, podobnie jak, teksty na portale lub do gazet, grafiki, fotografie, projekty, jest chronione prawami autorskimi. To komputerowe dzieło niezbędne do działania komputerów, sieci informatycznych, a nawet do prowadzenia produkcji, czy badań naukowych. Jako dzieło myśli ludzkiej ma taką samą ochronę prawną jak inne dzieła. Oprogramowanie ma swoich autorów – programistów, którzy tworzą swoją pracę w procesie programowania. Twórcy pozwalają na korzystanie z niego na zasadach licencji, za którą klient musi zapłacić. Oprogramowanie jest pisane przy użyciu języków oprogramowania z wykorzystaniem algorytmów. Programy przekształcające oprogramowanie z postaci źródłowej na binarną (użytkową) nazywane są kompilatorami.

Krótki zarys historii oprogramowania

Historia oprogramowania zaczyna się już w XIX wieku. Zarys tego, co można by uznać za pierwsze oprogramowanie, napisała Ada Lovelace w XIX wieku dla planowanego silnika analitycznego. Niestety, ani silnik analityczny, ani oprogramowanie nie weszły do produkcji. Teoria oprogramowania powstała jeszcze przed stworzeniem pierwszego komputera. Opublikował ją Alana Turing w 1936 roku. Powstały dwie bliskie sobie dziedziny akademickie: informatyka i inżynieria oprogramowania. Zajmują się one tworzeniem i badaniem oprogramowania. Informatyka jest bardziej teoretyczna, a inżynieria oprogramowania koncentruje się na praktycznym zastosowaniu. Od lat 40-tych XX wieku do czasów obecnych oprogramowanie przeszło długą drogę i stało się elementem, bez którego nie może funkcjonować współczesny świat. Życie człowieka jest zależne od techniki i informatyzacji. Oprogramowania mają decydujący wpływ na wszystkie dziedziny życia.

gry na komputer i konsolę

Instalacja oprogramowania

Użytkownika najbardziej interesuje instalacja oprogramowania na komputer i jego użytkowanie. Rynek oferuje setki oprogramowań. Od systemowych po specjalistyczne i użytkowe, z których może korzystać, kto ma taką potrzebę. Oprogramowanie musi zostać załadowane do pamięci komputera. Proces instalacji obejmuje przekazanie instrukcji z oprogramowania aplikacyjnego , poprzez oprogramowanie systemowe do sprzętu. Komputer odczytuje to jako instrukcję, czyli kod maszynowy. Dzięki niej, komputer przeprowadza operację przesuwając dane, wykonując obliczenia. Przesyłanie danych odbywa się zwykle z jednego miejsca w pamięci do drugiego. Obejmuje też przenoszenie danych między pamięcią a rejestrami.

Bezcenna jakość

Użytkownik wymaga, aby jakość oprogramowania była jak najwyższa. Oprogramowanie systemowe muszą cechować się ponadprzeciętną jakością, ponieważ od nich zależy działanie komputera. Ceny oprogramowań nie należą do najniższych. Wadliwość oprogramowania może spowodować awarię komputera ii utratę danych. Aby użytkownik miał pewność, że towar, który kupuje jest wzorowej jakości, oprogramowania są testowane za pomocą testów jednostkowych lub testów regresji. Są również inne metody testowania, które wykonywane są ręcznie lub automatycznie. Systemy testowania są rygorystyczne. Podczas testów wykrywane są różnego rodzaju błędy, które następnie są eliminowane. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że nawet najlepsze testy i dokładanie wszelkich starań w pozbyciu się błędów, nie jest w stanie usunąć wszystkich wad. Oprogramowanie jest podatne na działanie czasu i starzeje się, co powoduje spowolnienie działania.

Dostępne rodzaje oprogramowania

Oprogramowania komputerowe to potężna branża. Jest kluczowa dla działania wielu gałęzi gospodarki i społecznego życia. Oprogramowania dzieli się ze względu na przeznaczenie na: systemowe, oprogramowanie do tworzenia programów komputerowych, biblioteki programistyczne i oprogramowania użytkowe. Najpopularniejszymi oprogramowaniami są: DPT, edytor grafiki, edytor tekstu, oprogramowania układowe, gry komputerowe,oprogramowanie pośredniczące, wirus, system zarządzania bazą danych, system eksportowy. Oprogramowanie najlepiej kupować w sklepach komputerowych, marketach multimedialnych oraz w znanych, markowych sklepach internetowych oferujących programy komputerowe i inne akcesoria elektroniczne.

Oprogramowania użytkowe są najczęściej kupowane lub popierane przez specjalne strony internetowe. Są coraz lepszej jakości i bardziej spełniają oczekiwania użytkownika niż kilkanaście lat temu. Aby dobrze wybrać oprogramowanie, trzeba sprawdzić, jakie ma funkcje i zdecydować, w jakim stopniu będą one wykorzystane. Potrzebne informacje znajdują się w ogólnie dostępnych opisach danego programu.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje