piątek, 31 maja 2019 07:18

Orkiestra z Porąbki Uszewskiej dała koncert w Centrum Sztuki Mościce

Autor Mirosław Haładyj
Orkiestra z Porąbki Uszewskiej dała koncert w Centrum Sztuki Mościce

Młodzieżowa Orkiestra Crushed Sounds BigBand z Porąbki Uszewskiej pod batutą Dariusza Swoszowskiego zagrała 30 maja doskonały koncert muzyki filmowej. Koncertu wysłuchała Marta Malec-Lech z zarządu województwa, która tuż po nim pogratulowała wspaniałego widowiska i potwierdziła, że Stowarzyszenie Muzykalni decyzją władz województwa otrzyma 50 tys. zł w ramach konkursu Mecenat Małopolski.

- Serdecznie gratuluję wspaniałego koncertu, doskonale dobranego repertuaru i talentu. Cieszę się, że młodzi muzycy z Małopolski już w lipcu będą mogli zaprezentować się w Disneylandzie w repertuarze muzyki filmowej, w której się specjalizują, występując obok solistów, zespołów i orkiestr z całego świata. Będzie to wspaniała okazja do promocji zarówno orkiestry, jak i naszego regionu – mówiła Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Podczas koncertu uczestnicy mogli usłyszeć muzykę z takich kinowych hitów jak: Król Lew, Incepcja, Kung Fu Panda, Gwiezdne Wojny, Gladiator, Skyfall, Frozen, Avatar, Rocky, Lista Schindlera, Piraci z Karaibów, Mission Impossible i Madagaskar. Patronat honorowy nad koncertem, który odbył się w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie objęła Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Stowarzyszenie Muzykalni, powstało w 2017 roku, aby umożliwić dzieciom i młodzieży z gminy Dębno kontynuowanie uczestnictwa w Orkiestrze Młodzieżowej Crushed Sound BigBand, która powstała w 2015r. Większość tych młodych muzyków to absolwenci Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach, filii w Porąbce Uszewskiej. Już jako uczniowie szkoły byli bardzo mocno zaangażowani w działalność orkiestry, która, pod batutą ich nauczyciela Dariusza Swoszowskiego, pomysłodawcy, założyciela i kompozytora dawała koncerty, specjalizując się głównie w utworach muzyki filmowej oraz rozrywkowej. Z roku na rok, z występu na występ można było zauważyć, jak Ci młodzi ludzie rozwijają się muzycznie i stają się dojrzalsi. Ukończenie szkoły to dla większości z nich koniec przygody z muzyką. Rodzice zarażeni ich pasją i wolą kontynuowania tej przygody założyli Stowarzyszenie Muzykalni, które ma za zadanie wspierać działalność BigBandu, aranżować występy i umożliwiać jego rozwój.

Orkiestra Crushed Sounds BigBand składa się z 35 osób – uczniów i absolwentów szkół muzycznych – pasjonatów muzyki filmowej i rozrywkowej. Zadebiutowała oficjalnie pod nazwą Crushed Sounds BigBand 30 kwietnia 2016 roku wykonując 1. Koncert Muzyki Filmowej, a od października 2017 roku działa w ramach Stowarzyszenia Muzykalni.

Młodzi muzycy zaprezentują się już 16 lipca br. na Videopolis Stage w Disneylandzie w repertuarze muzyki filmowej. CSBB wykona muzykę według specjalnie przygotowanych na ten koncert profesjonalnych aranżacji.

Oprócz koncertu w Disneylandzie dwa dni wcześniej (14.07) młodzieżowa orkiestra zagra koncert patriotyczny dla Francuskiej Polonii. Występ będzie odpowiedzią na potrzebę wzmocnienia tożsamości narodowej i integracji Polaków mieszkających na obczyźnie.

Stowarzyszenie jako organizacja pożytku publicznego ubiegało się o pozyskanie środków na dofinansowanie tego zadania w ramach konkursu Mecenat Małopolski. Projekt „Polska muzyka na paryskich scenach! – promocja Polskiej Kultury Muzycznej we Francji” otrzymał dofinansowanie w wysokości 50 tys. zł.

Więcej zdjęć w galerii.

Fot. i inf.: BP UMWM

Brzesko - najnowsze informacje