środa, 16 grudnia 2020 11:18

Oświęcim. Akcja ratownicza łabędzia! Zwierzę przymarzło do tafli lodu

Autor Wiktoria Mitura
Oświęcim. Akcja ratownicza łabędzia! Zwierzę przymarzło do tafli lodu

Wczoraj policja otrzymała zgłoszenie od mieszkańca gm. Oświęcim, który podczas spaceru dostrzegł łabędzia przymarzniętego do tafli lodu na jednym ze stawów w Zaborzu.

Policjanci szybko zlokalizowali łabędzia. Zwierzę znajdowało się jednak daleko od brzegu. Konieczna była pomoc strażaków.

Strażacy z PSP w Oświęcimiu wyposażeni w kombinezony piankowe uwolnili ptaka z potrzasku przy użyciu sań lodowych. Jak się okazało łabędź znalazł się w niebezpieczeństwie ze względu na nylonowy sznurek. Noga zwierzęcia zaplątała się w owy sznurek, który tkwił w dnie stawu. Przez to, zwierzę nie mogło swobodnie pływać.

Przypominamy, że zima to niezwykle trudny czas dla zwierząt

Pamiętajmy, osoba, która zauważy przymarzniętego ptaka do tafli lodu zbiornika wodnego, nie powinna sama  wchodzić na lód by go uratować. Mogą to uczynić jedynie odpowiednio wyposażone i przeszkolone służby. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Przypominamy , że zima jest bardzo trudnym czasem nie tylko dla dzikich zwierząt, ale również dla zwierząt domowych takich jak psy i koty,  pozostające pod gołym niebem. Należy zadbać więc o ocieplaną budę, ciepły posiłek, a w przypadku silnych mrozów, gdy  woda zamarza, co najmniej dwa, trzy razy dziennie należy ją wymienić.

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje