czwartek, 12 marca 2020 13:53

Oświęcim. Na sesji Rady Powiatu debatowano o koronawirusie

Autor Katarzyna Domagała
Oświęcim. Na sesji Rady Powiatu debatowano o koronawirusie

Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu w Oświęcimiu wicestarosta Paweł Kobielusz przedstawił informację na temat działań podjętych przez Zarząd Powiatu w zakresie bezpieczeństwa epidemiologicznego mieszkańców naszego powiatu w związku z pojawieniem się w Polsce koronawirusa.

Na sesji zwołanej w trybie specjalnym na wniosek radnych klubu PiS oprócz rajców obecni byli przedstawiciele powiatowych służb, a także poseł Marek Sowa i wicewojewoda Zbigniew Starzec. W imieniu klubu PiS Jarosław Jurzak podziękował przewodniczącemu Rady Powiatu w Oświęcimiu Kazimierzowi Homie za zwołanie tej sesji.

Wicestarosta Paweł Kobielusz zrelacjonował dotychczasowe działania podjęte przez Zarząd Powiatu w kwestii walki z koronawirusem. Wspomniał o spotkaniach z dyrektorami szkół,  jednostkami organizacyjnymi, włodarzami miast i gmin, posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na których specjaliści, w tym m.in. dyrektor szpitala i sanepidu informowali o aktualnej sytuacji i procedurach koniecznych do zastosowania w przypadku podejrzenia wystąpienia koronawirusa.

Wicestarosta mówił też o wydanym 11 marca komunikacie, w którym prosi się mieszkańców o ograniczenie do minimum osobistych wizyt w starostwie w związku z obecną, nadzwyczajną sytuacją. Mówił o aktywnej polityce informacyjnej Powiatu, widocznej zarówno na stronie powiatowej, jak również w social mediach i mediach tradycyjnych.

Podsumowując stwierdził, że panika i strach są złymi doradcami. Dodał, że Powiat wypełnia wszelkie polecenia zespolonej administracji rządowej wynikające z uchwalonej niedawno specustawy.

Ze swej strony robimy wszystko, by zminimalizować ryzyko wystąpienia koronawirusa. Najważniejsze są profilaktyka i zachowanie zdrowego rozsądku – podkreślił Paweł Kobielusz.

Głos zabrał też wicewojewoda Zbigniew Starzec. Przedstawił ogólną sytuację w Małopolsce, wspomniał o wizytacji miejsc przygotowanych przez starostów na kwarantanny. Jedno z nich zostało wyznaczone w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu przy ul. Dąbrowskiego 139. Wicewojewoda poprosił starostę i włodarzy o wyznaczanie przynajmniej jeszcze jednego takiego miejsca.

W opinii wicewojewody sprzedaż na targowiskach powinna być jeśli nie zabroniona, to przynajmniej ograniczona. Zaapelował także do uczniów, którzy od dziś mają przymusowe wolne od zajęć, o niewychodzenie z domów. O zdrowy rozsądek prosił także wiernych, którzy, o ile to możliwe, powinni w tym trudnym czasie uczestniczyć w mszach transmitowanych w telewizji.

Andrzej Stasiuk, dyrektor Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu podkreślił, że na chwilę obecną na terenie naszego powiatu nie stwierdzono żadnego przypadku wystąpienia koronawirusa. Zaapelował o stosowanie podstawowych zasad higieny osobistej, zachowanie zdrowego rozsądku i kierowanie się procedurami, które są dostępne m.in. na stronie Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu Edward Piechulek przedstawił aktualną sytuację w placówce.

Na dzień dzisiejszy przygotowaliśmy przede wszystkim śluzę. Pacjentom przychodzącym do szpitala mierzy się temperaturę, przeprowadzany jest krótki wywiad zgodnie z instrukcją sanepidu. (…) Jak dotąd nie mieliśmy przypadków, które wymagałyby podjęcia odrębnych procedur – powiedział dyrektor.

Dyrektor przypomniał o wprowadzonym na początku marca zakazie odwiedzin pacjentów.

Natomiast od dziś wyłączyliśmy planowe zabiegi operacyjne. Zostają nam tylko zabiegi, które wynikają z ratowania życia i zdrowia pacjentów. Dzisiaj wyłączymy również planowe przyjęcia pacjentów, a w poniedziałek wyłączymy funkcjonowanie specjalistyki, czyli poradni specjalistycznych zlokalizowanych na terenie szpitala. Ma to ograniczyć ruch osób na terenie naszej placówki i zabezpieczyć nasz personel. (…) Zaopatrzenie szpitala w środki ochrony jest na pograniczu naszych potrzeb. Dla zobrazowania sytuacji: dzięki prywatnym kontaktom udało mi się zamówić 2,5 tysiąca maseczek, ponieważ w zeszłym tygodniu zostało nam tylko 300 maseczek w aptece,a tygodniowe na blok operacyjny zużywamy 600 maseczek, a w całym szpitalu 800 tygodniowo. (…) Mamy śladowe czepków i fartuchów. I nie wynika to z braku środków na ich zakup, bo takowe posiadamy, lecz z braku dostaw, bo brakuje ich na rynku – wyjaśnił dyrektor Piechulek.

Z kolei poseł Marek Sowa zwrócił uwagę, że zgodnie ze specustawą administracja rządowa ma wyjątkowe narzędzia i odpowiedzialność w zwalczaniu wirusa. Zaapelował o powszechny dostęp do testów, zabezpieczenie służb, w szczególności personelu medycznego w środki ochrony osobistej, doposażenie szpitali w sprzęt, oraz przygotowanie pakietu osobowego dla przedsiębiorców.

Radni mieli sporo pytań do dyrektora szpitala, sanepidu, komendanta Policji. Na część z nich od razu została udzielona odpowiedź, inne muszą poczekać na wyjaśnienie. Wszystkie zostaną przedstawione na jutrzejszej wideokonferencji ze służbami wojewody.

Relacja wideo z sesji rady dostępna jest pod tym linkiem.

Info, foto: powiat.oswiecim.pl

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje

Rozrywka