czwartek, 13 sierpnia 2020 11:51

Oświęcim. Oburzająca wypowiedź rabina Poupko. Starosta wydał oświadczenie!

Autor Wiktoria Mitura
Oświęcim. Oburzająca wypowiedź rabina Poupko. Starosta wydał oświadczenie!

W Oświęcimiu wybuchła głośna sprawa w sprawie słów wpisów rabina Elchanan Poupko. Po transferze izraelskiego hokeisty do Unii Oświęcim rabin oskarżył sportowca o zdradę narodu. Poupko skierował oburzające oskarżenia do mieszkańców Oświęcimia, których uważa za współodpowiedzialnych za istnienie obozu!

O tej głośnej sprawie pisaliśmy wczoraj tutaj:

Oświęcim. „Dla Żyda gra w klubie z Auschwitz to zdrada i nóż w plecy milionów osób”
Tereny tego miasta są przesiąknięte krwią moich braci i sióstr. Nie rozumiem, jak można rozgrywać tam mecze – tak amerykański rabin Elchanan Poupko komentuje na Twitterze transfer izraelskiego hokeisty, Eliezera Szerbatowa, do Re-Plast Unii Oświęcim. A hokeista odpowiada: — To nonsens. Po transferz…

Dziś, starosta oświęcimski Marcin Niedziela oraz wicestarosta Paweł Kobielusz wydali oświadczenie w związku z "oburzającą" wypowiedzią rabina Poupko. Poniżej przedstawiamy jego treść:

"Z niedowierzaniem i oburzeniem przyjęliśmy słowa amerykańskiego rabina Elchanana Poupko skierowane pod adresem reprezentanta Izraela Eliezera Sherbatova, nowego zawodnika drużyny Re-Plast Unia Oświęcim, krytykujące hokeistę za to, że będzie kontynuował karierę w mieście, w którym istniał obóz Auschwitz. Szokujące i krzywdzące są wypowiedzi rabina Poupko, który oskarżył mieszkańców Oświęcimia o brak pomocy więźniom i współodpowiedzialność za istnienie obozu (!). Trudno uwierzyć, by rabin nie wiedział, że obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau założyli niemieccy okupanci w celu realizacji w nim zbrodniczej idei swojego wodza Adolfa Hitlera, zmierzającej do eksterminacji Żydów i innych nacji, w tym Polaków – określonych przez nazistów mianem podludzi. Mieszkańcy okupowanego Oświęcimia i okolicznych miejscowości z narażeniem życia pomagali więźniom obozu. Świadectwa ich odwagi i bezinteresowności są dostępne w zbiorach Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, samorządowej instytucji kultury, której organizatorem jest Powiat Oświęcimski, a organem współprowadzącym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pamięć o niemieckich zbrodniach z okresu II wojny światowej wciąż jest żywa w polskim społeczeństwie. Dlatego przeczące faktom wypowiedzi rabina muszą się spotkać z naszym potępieniem. Cieszymy się, że w drużynie Re-Plast Unia Oświęcim, którą wspiera Powiat Oświęcimski, zagra reprezentant Izraela. Jesteśmy przekonani, że swoją grą i nieprzeciętnym talentem Eliezer Sherbatov przyczyni się do sukcesu sportowego biało-niebieskiego teamu w Polskiej Hokej Lidze".

Przesłano do:

  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP
  • Ambasada USA w Polsce
  • Ambasada Izraela w Polsce”.

Kilka godzin wcześniej, około 5 nad ranem czasu polskiego rabin Elchanan Poupko opublikował wyjaśnienie w sprawie opublikowanych wcześniej, bulwersujących wpisów. Rabin na swoim profilu na facebooku napisał, że otrzymał telefon od głównego rabina Polski - Michaela Schudricha. Po czym opublikował wyjaśnienie tej sprawy:

„Drogi Skarbie. Szef rabin Schudrich,

Bardzo dziękuję za telefon i za przekazanie mi uczuć narodu polskiego w związku z moimi ostatnimi oświadczeniami dla znanego hokeisty Eliezera Sherbatova, który mimo bliskości niesławnej koncentracji Auschwitz-Birknau zdecydował się grać w drużynie hokeja Oswiecim, mimo jego bliskości z niesławną koncentracją Auschwitz-Birknau obóz. Mam nadzieję wyjaśnić tutaj:

W. Nic, co powiedziałam, nie było adresowane do narodu polskiego, ani nie chodziło o naród Polski. Chodziło mi o to, że dla Żyda grającego w hokeja, lub jakikolwiek sport, na miejscu tak silnie związanym z niezapomnianą stratą naszych sześciu milionów braci i sióstr, zaniedbując wielkość tej tragedii. To ignoruje uczucia, które wszyscy mamy wobec straty naszych braci i sióstr. Złożyłbym to samo oświadczenie, gdyby dołączył do zespołu w Dachau, Norymberdze, Flossenbürg, Drancy, Westerborku i innych miejscach związanych z niewybaczalną masakrą naszych braci i sióstr. O wiele większe oburzenie wybuchło w latach 1980, kiedy trener koszykówki Maccabi Tel Awiw, Ralph Klein wyjechał do Niemiec Zachodnich, aby trenować swoją drużynę. Nikt nie kłóci się o te wszystkie miejsca, które mają własne drużyny sportowe. Żyd gra w miejscu z takimi wspomnieniami jest w złym guście. To była kwintesencja mojego oświadczenia, za którym stanowczo staję.

W porządku. William Szekspir napisał w Hamlecie: ′′ Pani za dużo protestuje, myśli myśli ". Próby wypływania z Polski w celu kontroli rozmowy o historii Obywatele Polski podczas Holocaustu zmniejszają stołość Polski na świecie jako wolny kraj, otwarty na szanującą debatę. Amerykanie, Kanadyjczycy, Izraelici czy inni obywatele powinni umieć wyrażać swoje uczucia w tej sprawie, wewnątrz lub poza Polską, bez przepisów i działań, które próbują ich uciszyć. Polska i jej ludzie muszą zrozumieć, że Holokaust pozostaje najgłębszą i najbardziej bolesną raną historii żydowskiej. Ponadto dyskusja o zachowaniu polskich obywateli wobec Żydów podczas Holocaustu nie zmniejsza ani nie zagraża naszym poglądom największego sprawcy-Niemiec. Potworne postępowanie Niemiec i ich ludzi w czasie Holocaustu nie zwalnia innych od krytyki, tak jak zbrodnie popełnione przez innych nie pozwalają nam zapomnieć o wiodącej i niewybaczalnej roli Niemcy, której jej ludzie przyjęli w największym przestępstwie w historii ludzkości. Musimy uznać historię, aby pójść dalej. Właśnie dlatego cieszę się również, że coraz silniejsze więzi między Polską i Izraelem a kwitnącymi społecznościami żydowskimi w Polsce idą do przodu z celem budowania lepszej przyszłości dla wszystkich. Wiele z tych postępów zostało poczynionych dzięki Twojemu przywództwu i inspiracji jako Głównego Rabina i postaci, która łączy ludzi.

W porządku. Moje drugie oświadczenie skierowane do Pana. Sherbatov powiedział: ′′ Każdy strzelony gol przyniesie dumę miastu, w którym bracia i siostry idą z dymem dzień w dzień. Szczerze mówiąc, każdy mieszkający dziś w tym mieście jest bardzo winny." To zraniło uczucia wielu osób w Polsce, szczególnie mieszkańców Oswiecimu. Moim zamiarem nie było urazić żadnej osoby ani społeczności. Mówiąc o tym, moim głównym zmartwieniem było zmniejszenie pamięci o Holocauście. W nieprzemijającym wieku Holocauście ważne jest, aby zapewnić unikalną pamięć o tym miejscu.

Z poważaniem

Rabin Elchanan Poupko”

Oryginalna treść listu:

Czy takie wyjaśnienie rabina można uznać za przeprosiny?

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje