sobota, 20 lipca 2019 07:34

Oświęcim. Rozpoczęła się renowacja Pałacu Ślubów

Autor Joanna Frydrych
Oświęcim. Rozpoczęła się renowacja Pałacu Ślubów

W Oświęcimiu rozpoczęła się renowacja zabytkowej zabudowy z początków XX-wieku, znajdującej się przy ulicy Jagiełły 25. Przed wojną budynek był własnością rodziny dr. Antoniego Ślosarczyka. Willa została zbudowana w latach 1903-1912 w formie zwartej zabudowy o historycznych cechach stylowych z przewagą elementów neorenesansu i neobaroku. Dzisiaj to siedziba Rady Miasta Oświęcim i Urzędu Stanu Cywilnego.

– Od kilku lata staramy się odnawiać budynki na Starym Mieście. Po kamienicach przy ulicach Mickiewicza, Klasztornej oraz Rynku Głównym przyszedł czas na gruntowną renowację pałacu ślubów – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. Pałacyk odzyska swój dawny koloryt i blask, będzie jednym z ciekawszych elementów zabudowy miasta – dodaje prezydent.

Renowacja obejmie wymianę części uszkodzonej więźby dachowej oraz pokrycia dachowego. Odnowiona zostanie też elewacje oraz stolarka okienna i drzwiowa. Wyremontowana zostanie również nawierzchnia wokół budynku. Prace zakończą się pod koniec roku. Inwestycja kosztuje 450 tys. zł.

Zmienia się również wygląd ulicy Górnickiego. Ładnie prezentuje się już akademik Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, który przeszedł gruntowną przebudowę. A niedługo zakończy się remont kamienicy przy ulicy Górnickiego 7a, będącej w administracji Zarządu Budynków Mieszkalnych.

Prace mają się rozpocząć się przy placu Słonecznym, w miejscu wyburzonej w ubiegłym roku kamienicy. Jak zapowiada Tyberiusz Kornas, prezes Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w czterokondygnacyjnym budynku będą lokale na wynajem oraz 8 mieszkań. Inwestycja zakończy się pod koniec przyszłego roku. Wtedy OTBS przeniesie tu swoją siedzibę, która obecnie znajduje się przy ul. 11 Listopada na osiedlu Stare Stawy.

Info: UM Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje