środa, 10 lipca 2019 08:53

Oświęcim. Syn Beaty Szydło wyróżniony przez proboszcza. Będzie odprawiał msze w rycie trydenckim

Autor Joanna Frydrych
Oświęcim. Syn Beaty Szydło wyróżniony przez proboszcza. Będzie odprawiał msze w rycie trydenckim

Ksiądz Tymoteusz Szydło niedawno został przeniesiony do parafii św. Maksymiliana Kolbe w Oświęcimiu. Teraz otrzymał od proboszcza specjalne zadanie. Będzie odprawiał msze w rycie trydenckim. Jest on jednym z sześciu celebransów wyznaczonych w diecezji do celebrowania liturgii powszechnej przed posoborowymi zmianami.

Ksiądz Tymoteusz Szydło, syn byłej premier w 2017 r. przyjął święcenia kapłańskie. Przez dwa lata był wikarym w parafii Przemienienia Pańskiego w Buczkowicach w województwie śląskim. W maju tego roku został przeniesiony do parafii św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu. Teraz parafia poinformowała o specjalnym zadaniu, jakie przygotował dla niego proboszcz.

- Informujemy, że Msza Święta w Starożytnym Rycie Rzymskim znalazła swoje miejsce w Oświęcimiu. Od września br. celebracje będą się odbywały w naszym kościele, w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej (dolny kościół), w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 14.15 (oprócz wakacji), a także w większość świąt nakazanych (według przedsoborowego kalendarza liturgicznego) - czytamy na stronie parafii. Pierwsza msza w obrządku trydenckim planowana jest na 9 września.

Msza trydencka, zwana również nadzwyczajną formą rytu rzymskiego, czy klasycznym rytem rzymskim, wyłoniła się z długiej historii przemian, które zachodziły w liturgii Eucharystii, poczynając od starożytności. Pomimo reformy liturgii dokonanej po Soborze Watykańskim II (1962-1965), dawna forma jest nadal uważana przez Kościół katolicki za godziwą i ważną, każdy kapłan ma prawo ją celebrować a wierni – o nią prosić.
Formę tę wypracował ją Sobór Trydencki, który obradował w latach 1545-63.

Jakie są główne cechy tej Mszy? Przede wszystkim jest ona sprawowana po łacinie, tyłem do wiernych, twarzą do ołtarza. Kapłan nie prowadzi tez bezpośredniego dialogu z wiernymi. Pośrednikiem między nimi jest ministrant. Na to, co dzieje się przy ołtarzu reagują oni głównie na podstawie dzwonków ministranta.

Msze w rycie trydenckim na całym świecie odprawia około 5 tys. księży. To mniej więcej 1,1 procent katolickich duchownych.

Info/foto: Parafia św Maksymiliana Kolbe w Oświęcimiu/Diecezja Bielsko

Oświęcim - najnowsze informacje