czwartek, 14 stycznia 2021 11:59

Oświęcim. Winni zatrzymani! Dlaczego namalowali na murze faszystowskie symbole?

Autor Wiktoria Mitura
Oświęcim. Winni zatrzymani! Dlaczego namalowali na murze faszystowskie symbole?

W sprawie namalowania nazistowskich symboli na murze kirkutu w Oświęcimiu zatrzymano trzech podejrzanych. Młodzi mężczyźni przyznali się do winy. Usłyszeli już zarzuty.

KPP w Oświęcimiu w ciągu dwóch dni ustalili i zatrzymali trzech młodych mężczyzn podejrzanych o propagowanie nazizmu oraz uszkodzeniem ogrodzenia Cmentarza Żydowskiego. Sprawcy na zabytkowym murze cmentarnym namalowali swastykę, czyli symbol niemieckiego nazizmu oraz znak „SS”, używany przez oddziały niemieckich żołnierzy podczas II wojny światowej.

O sprawie pisaliśmy tutaj:

Oświęcim. Faszystowskie symbole na murze cmentarza żydowskiego
Na murze kirkutu w Oświęcimiu ktoś namalował nazistowskie symbole. W niedzielę rano zauważyli je policjanci. Prezydent miasta wydał w tej sprawie oświadczenie. Nie wiadomo jeszcze kto dokonał aktu wandalizmu. Jak wiadomo, policja wszczęła już w tej sprawie postępowanie. > Kolejny bezczelny akt wan…

Policji udało się ustalić, że ze sprawą mają związek trzej młodzi mężczyźni z Oświęcimia: dwaj 20 – latkowie oraz 19 – latek.

We wtorek (12.01.2021) wieczorem wszyscy zostali zatrzymani w swoich miejscach zamieszkania. Podczas przeszukania ich mieszkań policjanci zabezpieczyli dwie puszki farby w sprayu, które mogły być użyte do namalowania symboli na murze. Mężczyźni trafili do pomieszczeń dla zatrzymanych w oświęcimskiej komendzie Policji.

W środę (13.01.2021) po południu zatrzymani mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu. Prokurator przedstawił 20-latkom zarzuty dotyczące publicznego propagowania nazizmu i zniszczenia zabytku a 19- latkowi (który namalował na murze swój pseudonim) zarzut uszkodzenia zabytku.

Podejrzani przyznali się do zarzutów i złożyli wyjaśnienia. Wynika z nich, iż występku dopuścili się pod wpływem alkoholu, a nie z powodu chęci propagowania ideologii nazistowskiej.

Prokurator zastosował wobec nich dozór policyjny i poręczenie majątkowe – do czasu finału sądowego tej sprawy. Podejrzanym grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

W Polsce publiczne propagowanie zarówno ustroju niemieckiego nazizmu, włoskiego faszyzmu, a także propagowanie innych totalitarnych ustrojów jest zakazane. Zakazane jest również publikowanie symboli nawiązujących do tych totalitarnych ustrojów. W przypadku ujawnienia tego rodzaju przestępstwa sprawcy są ścigani przez wymiar sprawiedliwości i czekają ich surowe konsekwencje popełnionego czynu.

info i foto: UM Oświęcim

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje