sobota, 27 lutego 2021 11:00

Oświęcim. Znęcał się nad ciężarną. Poniżał ją fizycznie i psychicznie

Autor Aleksandra Tokarz
Oświęcim. Znęcał się nad ciężarną. Poniżał ją fizycznie i psychicznie

Organy wymiaru sprawiedliwości, chroniąc osoby pokrzywdzone przemocą, skutecznie izolują sprawców, którzy zagrażają życiu lub zdrowiu swoich najbliższych. Przekonał się o tym 27 – letni mieszkaniec Oświęcimia, który trafił do aresztu śledczego jako podejrzany o znęcanie nad konkubiną będącą w ciąży.

W ubiegłą środę (17 lutego 2021 r.) do pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oświęcimiu, zgłosiła się roztrzęsiona 26-letnia kobieta w ciąży z rocznym dzieckiem. Pracownicy socjalni otoczyli ją opieką, a następnie ustalili, że została pobita przez swojego 27-letniego konkubenta. Ponadto ustalili, że kobieta doświadcza przemocy domowej, w związku z tym sporządzili Niebieską Kartę.

Następnie udali się z pokrzywdzoną na badania lekarskie i powiadomili Policję.

Sprawą natychmiast zajęli się policjanci Wydziału Kryminalnego. Po wstępnym zebraniu dowodów jeszcze tego samego dnia zapukali do drzwi mieszkania 27 – latka. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do oświęcimskiej komendy Policji.

- W trakcie prowadzonego postępowania policjanci zebrali dowody świadczące, o tym, że mężczyzna od ponad roku znęcał  się fizycznie i psychicznie nad konkubiną będącą aktualnie w ciąży - informuje Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. - Na tej podstawie zostały mu przedstawione zarzuty znęcania – dodaje.

Atak hakerów kosztował Oświęcim 620 tys. złotych
Rada Powiatu Oświęcimskiego podjęła decyzję o przesunięciu ponad 600 tysięcy złotych z budżetu drogowego na odszyfrowanie baz danych. W związku z tym wiele dróg może nie zostać naprawionych. Redaktorzy serwisu Sekurak ustalili, że 13 października 2020 roku doszło do przejęcie serwera Powiatowego Oś…

19 lutego br. podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał prokuratorskie zarzuty. Następnie trafił przed oblicze sędziego, który przychylił się do wniosku prokuratora, wydając postanowienie o zastosowaniu trzymiesięcznego aresztu tymczasowego wobec podejrzanego.

- Jeszcze tego samego dnia 27 – latek trafił do jednego z aresztów śledczych.  Za przestępstwo znęcania w rodzinie grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5 - informuje Małgorzata Jurecka. - W tym samym czasie pracownicy socjalni wiedząc, że pokrzywdzona przemocą kobieta,  nie chce wrócić już do mieszkania konkubenta,  zapewnili jej schronienie. Najpierw skontaktowali się z pracownikami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, więc kobieta znalazła schronienie w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu, a następnie trafiła do jednego ze specjalistycznych ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie.

Jesteś ofiarą lub świadkiem przemocy?

Śledczy oraz pracownicy socjalni apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy jak najszybciej.  Pomocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać, pamiętając, że „siłą sprawcy jest strach ofiary”.  Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy,  również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
Przypominamy  o wsparciu dla osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Unieważniono przetarg. Co z budową drogi ekspresowej S1 Mysłowice-Oświęcim?
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Katowicach poinformowała o unieważnieniu postępowania na wybór wykonawcy na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S1 na odcinku Mysłowice – Oświęcim. Jak podkreśla GDDKiA, termin budowy i oddania do użytku obwodnicy Oświęcimia w rama…

Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem - pamiętaj! Możesz otrzymać bezpłatną pomoc w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Informacje o funduszu są dostępne pod adresem: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/potrzebujesz-pomocy/.

Lista organizacji udzielających różnego rodzaju wsparcia oraz  pomocy jest dostępna pod adresem: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/

Na terenie Małopolski działa siedem punktów Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem  m. in. w Krakowie, Oświęcimiu, Myślenicach, Radoczy, Krzeszowicach, Suchej Beskidzkiej i Niepołomicach.

W powiecie oświęcimskim w ramach Funduszu Sprawiedliwości działa  Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Nowa siedziba punktu  znajduje się w Babicach przy ulicy ul. Zakładowej 1 (trasa Oświęcim – Chełmek, obok budynku Simech).  Telefon 504 704 266 (w godzinach przyjęć ośrodka).  Godziny przyjęć Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem:  - poniedziałek 16:00 – 20:00 ; - piątek 15:00 – 19:00

W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem - w dniach 22 – 28.02.2021, dyżur  telefoniczny ośrodka dodatkowo: wtorek 16.00 – 20.00; środa: 15.00 – 20.00; czwartek: 15.00 – 20.00; piątek: 14.00 – 20.00; sobota: 09.00-20.00; niedziela 09.00 – 20.00;    

Dyżur całodobowy pełni Ośrodek Okręgowy Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem pod numerami telefonów: w godzinach od 8.00 – 20.00  telefon 12 421 22 88;  od 20.00 do 08.00  telefon  504 704 933.

fot. ilustracyjne

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje