niedziela, 16 lipca 2023 06:41

Outsourcing usług prawnych - dlaczego warto skorzystać?

Autor Artykuł sponsorowany
Outsourcing usług prawnych - dlaczego warto skorzystać?

Stworzenie działu prawnego w przypadku niektórych firm może być kosztowne i nieopłacalne. Czasem dobrym pomysłem jest outsourcing usług prawnych i zlecenie obsługi prawnej przedsiębiorstwa podmiotom zewnętrznym. Zobaczmy, jakie jeszcze są zalety takiego rozwiązania.

Outsourcing usług - co to jest?

Pojęcie „outsourcing” jest skrótem stworzonym z trzech angielskich słów - outside-resource using, czyli w luźnym tłumaczeniu na język polski - wykorzystywanie źródeł zewnętrznych. Outsourcing usług to wydzielenie ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa niektórych realizowanych przez nie samodzielnie funkcji i przekazanie ich do wykonania innym podmiotom. Firma outsourcingowa może wziąć odpowiedzialność za całą działalność w konkretnym obszarze firmy, np. oferować usługę taką jak kompleksowa obsługa prawna firm, lub zająć się tylko częścią obowiązków z danego obszaru, np. jedynie sporządzać i sprawdzać umowy i aneksy. Outsourcing usług może obejmować działania z różnych branż - najczęściej jednak słyszy się o outsourcingu usług prawnych, graficznych, marketingowych, księgowych, informatycznych czy kadrowych.

Obsługa prawna firm przez przedsiębiorstwo outsourcingowe

Outsourcing usług prawnych polega na powierzeniu świadczenia kompleksowych usług prawnych zewnętrznym firmom outsourcingowym zatrudniającym prawników różnych specjalności. Oznacza to, że dzięki takiej współpracy nasze przedsiębiorstwo zyska usługę, taką jak - kompleksowa obsługa prawna firm. Przykładowy zakres takiej usługi to np.:

  • konsultacje we wszystkich bieżących sprawach i problemach,
  • reprezentowanie firmy przed organami administracyjnymi, sądowymi i innymi,
  • korespondencja prawna,
  • szkolenia prawne,
  • informowanie o zmianach w prawie,
  • nadzór nad umowami,
  • dochodzenie należności,
  • audyty.

Outsourcing usług prawnych - zalety

Outsourcing usług prawnych obejmujący usługę m.in. taką jak obsługa prawna spółek niesie za sobą wiele korzyści. Największą zaletą outsourcingu usług prawnych jest minimalizacja kosztów obsługi prawnej przedsiębiorstwa. Zatrudnienie prawnika na etat wiąże się z wysokimi kosztami, zamiast tego lepiej zdecydować się powierzyć stałą opiekę prawną firmie outsourcingowej za niewielką miesięczną opłatą abonamentową lub na podstawie przygotowanego wcześniej cennika.

Kolejną zaletą outsourcingu usług prawnych jest to, że firma outsourcingowa zatrudnia specjalistów z różnych dziedzin prawa. Powoduje to, że możemy uzyskać pomoc prawną z różnych gałęzi prawa w jednym miejscu. Dodatkowo, takie szerokie zaplecze specjalistów z różnych dziedzin prawa pozwala na szybkie udzielenie właściwej porady prawnej. Obsługa prawna firm wykonywana przez prawne przedsiębiorstwo outsourcingowe to również gwarancja, że nad prawidłowym funkcjonowaniem firmy czuwają wyspecjalizowani i doświadczeni fachowcy w swojej branży. Nie trzeba więc martwić się o ewentualne nieprawidłowości i kary z nimi związane podczas kontroli czy audytów.

Obsługa prawna firm - jak wybrać firmę outsourcingową?

Przed nawiązaniem współpracy z firmą outsourcingową, która będzie świadczyć nam usługę, należy się odpowiednio przygotować i wybrać najodpowiedniejsze przedsiębiorstwo. Pomóc może w tym dogłębna analiza i zastanowienie się nad paroma kwestiami. Przede wszystkim należy zastanowić się, czy współpraca będzie miała charakter stałej obsługi realizowanej co miesiąc, czy będzie ona oparta na doraźnej pomocy w razie potrzeby. Trzeba również określić oczekiwania wobec firmy outsourcingowej, czyli wyszczególnić konkretne czynności, które wyznaczą obszar kompetencji prawnika. Ustalenie tych rzeczy na samym początku pomoże uniknąć nieporozumień i nieprzyjemności po nawiązaniu współpracy.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka