poniedziałek, 25 maja 2020 12:30

Papież wsparł „Zupę na Plantach”. Kwota jest pokaźna

Autor Mirosław Haładyj
Papież wsparł „Zupę na Plantach”. Kwota jest pokaźna

Krakowska organizacja rozpoczęła działalność w 2016 r. z inicjatywy Piotra Żyłki i Błażeja Strzelczyka. Pomaga osobom w kryzysie bezdomności.

"Zupa na Plantach" od kilku lat wspiera krakowskich bezdomnych i ubogich. Aktualnie prowadzi drugą już zbiórkę, która ma zapewnić środki na przygotowywanie paczek dla podopiecznych inicjatywy w czasie pandemii. Do końca zbiórki zostało 6 dni.

Dzięki tym środkom przez kolejne tygodnie epidemii będziemy mogli docierać do miejsc niemieszkalnych z potrzebną pomocą i paczkami. Zapewniamy, że każda złotówka, którą wpłacicie powyżej tej kwoty zostanie wykorzystana na paczki w czasie epidemii, a jeśli skończy się ona szybciej – na pomoc osobom w kryzysie bezdomności

– napisali organizatorzy zbiórki.

O tym, że zbiórkę wsparł papież Franciszek, poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych Piotr Żyłka:

„8 maja 2020
Obudziłem się chwilę przed 7. Minęło kilkanaście godzin od uruchomienia zrzutki na kryzysowe paczki Zupy na Plantach. Byłem trochę poddenerwowany. Nie miałem pewności, jak pójdzie nam tym razem. To pierwszy raz, kiedy ponownie prosimy ludzi o duże wsparcie w tak krótkim czasie. Włączyłem internet w telefonie i zobaczyłem powiadomienie na WhatsApp. Wszedłem i zobaczyłem wiadomość od kardynała Konrada wysłaną o 5:48 rano. "Jak tylko otworzą bank wyślemy 10 000 euro. To jest dar od papieża Franciszka. Dla krakowskich potrzebujących". Wziąłem głęboki oddech, przetarłem oczy, przeczytałem jeszcze raz, żeby sprawdzić czy mi się coś nie przywidziało i pomyślałem: "OK, możesz już odetchnąć. Wszystko będzie dobrze". #LudzieSąDobrzy”

Ponad 1600 paczek od początku marca dotarło na pustostany, ogródki działkowe, a nawet do kanałów, gdzie żyją ludzie, którzy w czasie epidemii koronawirusa nie mogą pozwolić sobie na realizację hasła #zostańwdomu.

Pracownicy organizacji wyjaśniają, że osoby w kryzysie bezdomności bardzo często charakteryzują się słabą odpornością, gdyż są to ludzie starsi i schorowani.

Wolontariusze "Zupy na Plantach” informują, proszą nie tylko o wsparcie finansowe, ale i o pomoc w przygotowywaniu paczek, które co jakiś czas są rozwożone w miejsca bez adresu, pustostany, działki, altany, gdzie przebywa około 200 osób. Organizacja informuje, że koszt jednej paczki to około 45 zł:

Co wtorek rozwozimy takich 200 oraz wspieramy pożywieniem mieszkańców ogrzewalni przy ul. Wielickiej. Łącznie to koszty ok. 9 500 zł tygodniowo. Chcemy uzbierać środki na kolejne 10 tygodni działań

– wyjaśniają organizatorzy.

Pomóż osobom doświadczającym bezdomności przetrwać epidemię koronawirusa | zrzutka.pl
Wtorkowe popołudnie przy ul. Celnej. Pod kolorowe drzwi numeru 5 podjeżdża samochód, siódmy z kolei, a para wolontariuszy przekazuje kolejne paczki, które lądują w bagażniku. Każdy samochód zabiera ich około 20. I jadą - w miejsca, które nie mają adresów. Jak co tydzień, od 8 tygodni. Ponad 1600 pac…
koronawirus najnowsze informacje

Inf. i foto: Facebook/Zupa na Plantach

Kraków

Kraków - najnowsze informacje