piątek, 8 listopada 2019 17:53

Patriotyczyny Powiat. Zobacz program obchodów Święta Niepodległości na ziemi limanowskiej

Autor Marzena Gitler
Patriotyczyny Powiat. Zobacz program obchodów Święta Niepodległości na ziemi limanowskiej

Władze Samorządowe Miasta Limanowa oraz Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej „Jabłoniec 1914” zapraszają do udziału w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

11 listopada br. będziemy przeżywać 101 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W powiecie limanowskim nie zabraknie również okazji by włączyć się we wspólne świętowanie w tej ważnej rocznicy oraz uczcić jej bohaterów. W każdej z gmin naszego powiatu w dniu Święta Niepodległości  organizowane  będą wydarzenia o charakterze patriotycznym, połączone z okolicznościowymi  występami. W przygotowania włączyły się m.in. szkoły oraz instytucje samorządowe z powiatu.

Limanowskie obchody poprzedzi już po raz dziewiąty Niepodległościowy Złaz na Wzgórzu Jabłoniec.


Organziatorzy limanowskich obchodów Święta Niepodległości zapraszaja szczególnie na główne uroczystości, które odbędą się 11 listopada o godz. 9.00  na małym rynku/ Zainauguruje je rekonstrukcja historyczna „Inspekcja Komendanta Piłsudskiego – tu czułem się w Ojczyźnie”.

11 listopada Limanowa uczci 101. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na Małym Rynku o godzinie 9:00, podczas rekonstrukcji historycznej pt. „Inspekcja Komendanta Piłsudskiego – Tu czułem się jak w Ojczyźnie”. Organizatorami tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Historii Ożywionej Jabłoniec 1914, harcerze oraz zuchy z Drużyny „Dzieci Gór”, Orkiestra Dęta „Echo Podhala”. Asystę będzie sprawował Związek Strzelecki „Strzelec”.  Po rekonstrukcji wybrzmi hymn narodowy oraz odbędzie się m.in. apel pamięci, salut armatni, a także przysięga nowego rocznika Strzelców.

O godzinie 10:00 przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza, wzniesionym w 100 -lecie powstania listopadowego, odbędzie się wspólna modlitwa i złożenie wieńców. Następnie obchody Święta Niepodległości przeniosą się do limanowskiej Bazyliki, gdzie odprawiona będzie Msza św. w intencji Ojczyzny. Pieśni patriotycznych będzie można posłuchać podczas wieczornego koncertu pt. „W hołdzie Ojczyźnie i Maryi – Limanowskiej Pani”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Starosta Limanowski Mieczysław Uryga. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 21:00 w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.

W Limanowej, oprócz głównych uroczystości upamiętniających Rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę, będzie można uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach m.in. X Zawodach w Strzelectwie Sportowym Dzieci i Młodzieży oraz wspólnym śpiewie pieśni patriotycznych w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 4 w Limanowej w ramach akcji „Tobie Polsko śpiewamy”.

W Pisarzowej, w gminie Limanowa, tegoroczne uroczystości będą odbywać się w myśl hasła: „Polska dla mnie…”. W zamyśle organizatorów ma być to święto radości i nadziei na kolejne wieki niepodległości i rozwoju, a jego uroczysty charakter podkreślą symbole i barwy narodowe. 10 listopada w świetlicy w Pisarzowej o godz. 16:30 odbędą się uroczystości rocznicowe.

Wspaniałym wyrazem patriotyzmu i przywiązania do rodzinnej ziemi jest także troska o piękno przyrody. W dniach od 9 do 10 listopada będzie można włączyć się w ogólnopolską akcję 101 szczytów w 101 rocznicę. Ma ona na celu uczczenie aktywny sposób 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz propagowanie spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, w ruchu. W całym kraju, równolegle, ludzie kochający piesze wędrówki zdobędą 101 polskich szczytów, w tym m.in. Szczebel w Beskidzie Wyspowym. Organizatorem i pomysłodawcą jest portal Aktualne Warunki w Górach. W tym roku organizator postanowił połączyć przyjemne z pożytecznym i w miarę możliwości posprzątać szlaki biegnące na wybranych 101 szczytów, jeśli tylko pozwolą na to warunki pogodowe.

Gmina Słopnice wspólnie z gminą Dobra oraz parafią pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie zapraszają na swoje uroczystości patriotyczne, które rozpoczną się o godz. 11:20 na Przełęczy Marszałka Edwarda Rydza – Śmigłego, podczas których będzie można m.in posłuchać koncertu Orkiestr Dętych z Słopnic oraz z Dobrej.

Obchody Święta Niepodległości w Tymbarku, rozpoczną się  już 9 listopada o godzinie 14:30 w Sali Koncertowej Społecznej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Tymbarku, gdzie odbędzie się koncert Niepodległościowy:

Wójt Gminy Kamienica, Parafia Rzymskokatolicka w Kamienicy i Gminny Ośrodek Kultury w Kamienicy zapraszają do wzięcia udziału w gminnych obchodach Święta Niepodległości, które odbędą się w poniedziałek 11 listopada od godz. 9:30.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

Gmina Niedźwiedź oprócz głównych uroczystości rocznicowych, z myślą o seniorach organizuje specjalna wieczornice patriotyczną. Wydarzenie odbędzie się ona tuż po Świecie Niepodległości, 14 listopada,

w budynku Domu Kultury im. Franciszka Baradzieja o godz 16:00.

Limanowa - najnowsze informacje