piątek, 7 maja 2021 10:03

Nowy znaczek Poczty Polskiej. Znajdzie się na nim patron Krakowa

Autor Głos 24
Nowy znaczek Poczty Polskiej. Znajdzie się na nim patron Krakowa

W sobotę, 8 maja br., Poczta Polska wprowadzi do obiegu już czwarty znaczek z serii „Patroni Polski”. Tegoroczna emisja upamiętnia postać związanego z Krakowem świętego biskupa męczennika

Autor projektu, Bożydar Grozdew, przedstawił na znaczku podobiznę świętego Stanisława ze Szczepanowa oraz roślinny motyw ozdobny z orłem w koronie. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona sadzawkę w Sanktuarium Męczeństwa św. Stanisława na Skałce.

Wszyscy wiedzą, że św. Stanisław Biskup jest patronem Polski, ale niewielu dobrze zna jego postać i działalność, a jeszcze mniej zna przyczyny jego zatargu z królem i w efekcie męczeńskiej śmierci. Właśnie dlatego Poczta Polska swoim najnowszym znaczkiem chce skłonić do bliższego poznania tego niezłomnego w wierze i czynach człowieka – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Święty Stanisław ze Szczepanowa pochodził z głęboko wierzącej rodziny. Mając około 25-ciu lat przyjął święcenia kapłańskie. Prowadził szkołę katedralną, bibliotekę i głosił kazania. Już wtedy zwrócił uwagę księcia Bolesława II Szczodrego, późniejszego króla, który wkrótce mianował go biskupem. Początkowo Stanisław doradzał Bolesławowi w sprawach państwowych, był świadkiem jego koronacji na Króla Polski, jednak po licznych wojnach i utarczkach o ziemię obydwaj popadli w konflikt. Biskup Stanisław napominał go z ambony, a król w odwecie nazywał go zdrajcą, co tylko zaostrzyło konflikt.

11 kwietnia 1079 roku biskup Stanisław w trakcie odprawiania mszy świętej został zamordowany przez króla Bolesława II Szczodrego. Za mord na biskupie, Bolesław utracił koronę, a lud odwrócił się od niego. Rzym pozbawił polskiego króla tytułu chrześcijańskiego władcy.

Szczątki biskupa pochowano w kościele na Skałce, a po 10 latach w uroczystej procesji przeniesiono do katedry na Wawelu. Święty traktowany jest jako patron zjednoczenia rozbitej i skłóconej Polski Piastów. Przez wieki był symbolem oporu wobec tyranii.

To już czwarte wydawnictwo z serii „Patroni Polski”. W 2018 roku Spółka wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy z podobizną świętego Stanisława Kostki, a w roku 2019 walor upamiętniający świętego Wojciecha. Rok ubiegły przyniósł natomiast wydawnictwo filatelistyczne przedstawiające podobiznę świętego Andrzeja Boboli.

Znaczek zostanie wydany nakładem 120 000 sztuk, a jego cena będzie wynosić 3,30 zł.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje