czwartek, 27 stycznia 2022 15:12

Pestycydy w rolnictwie. Jak Rada Europejska torpeduje transparentność ich stosowania?

Autor Bernard Szwabowski
Pestycydy w rolnictwie. Jak Rada Europejska torpeduje transparentność ich stosowania?


Polski Klub Ekologiczny, PAN Europe, GLOBAL 2000 i ClientEarth pragną zaprosić Państwa na konferencję prasową, na której przedstawione zostaną wyniki analizy na temat reformy danych dotyczących stosowania pestycydów. Konferencja prasowa: środa, 2 lutego 2022, 10:00 CET

Zmniejszenie stosowania pestycydów o 50% do 2030 roku to jeden z kluczowych celów Europejskiego Zielonego Ładu. Do dziś nie zostały jednak zebrane dane na temat tego, które z pestycydów są stosowane w produkcji żywności w krajach członkowskich. Nie określono także ilości, dokładnych miejsc i czasu ich stosowania.

Komisja Europejska zareagowała na to niedociągnięcie w lutym 2021 roku przedkładając wniosek ustawodawczy, w którym zawarty jest wymóg składania Komisji corocznych statystyk dotyczących stosowania pestycydów. Rolnicy zawierają te dane w ewidencji swoich gospodarstw od wielu lat. Ten wniosek ustawodawczy będzie rozpatrywany podczas rozmów trójstronnych na początku lutego bieżącego roku.

Parlament Europejski poparł kluczowe elementy wniosku, jednak Komisja Europejska znacząco rozmyła jego zawartość. Jeżeli podczas rozmów trójstronnych Rada Państw Członkowskich przeforsuje osłabioną wersję wniosku, to niezbędne dane dotyczące naukowej oceny ryzyka w stosowaniu pestycydów i jego redukcji w ramach Zielonego Ładu będzie niewystarczająca.

The European Pesticide Action Network (PAN Europe) i GLOBAL 2000 uzyskały dostęp do dokumentów z negocjacji Rady. Na podstawie zdobytych informacji można dokładnie określić wkład konkretnych państw członkowskich w osłabienie wniosku Komisji. PAN Europe i Global 2000 otrzymały wsparcie od organizacji ClientEarth, która zajmuje się prawem ochrony środowiska. Efektem współpracy jest analiza nowelizacji wniosku, które zostały wprowadzone przez Radę.

Analiza zostanie zaprezentowana podczas wirtualnej konferencji prasowej 2 lutego 2022 roku. Po przedstawieniu analizy Polski Klub Ekologiczny odpowie na ewentualne pytania.

Kiedy? Środa, 2 lutego 2022, 10:00 CET

Gdzie? Online, na platformie Zoom (link otrzymają Państwo po wypełnieniu FORMULARZA

W spotkaniu wezmą udział:

   Natalija Svrtan (PAN Europe)
   Helmut Burtscher-Schaden (GLOBAL 2000 – Friends of the Earth Austria)
   Alice Bernard (Client Earth)
   Maria Staniszewska (Polski Klub Ekologiczny)

Pierwsza część konferencji odbędzie się w języku angielskim. W trakcie drugiej części Pani Maria Staniszewska udzieli szczegółowych informacji na prezentowany temat w języku polskim.

Ekologia - najnowsze informacje

Rozrywka